ev işiMerhaba! Giysilerinizin mükemmel durumda kalmasını sağlamak için onları nasıl kullanmanız gerektiğine ilişkin öneri ve ipuçlarımız olacak sizlere.

1. Kumaşlarda ortaya çıkan parlaklıktan nasıl kurtulabilirim?

Öncelikle, kumaş parlamasını önlemek için, ütülerken giysinin üzerine ütü bezi serin. Ancak, giysi zaten parlamış durumdaysa, şu aşamaları izleyerek parıltıyı azaltabilirsiniz: Ütü bezini suya batırarak sıkın. Nemli ütü bezini parlayan bölüme sererek ütüleyin. Bu bölüm tamamen kuruyana kadar bu işlemi tekrar edin. Yumuşak bir fırça kullanarak kumaşın yüzeyini kabartın.

2. ipeklileri elde yıkayıp doğal olarak kurutmama rağmen üzerinde kırışıklar oluşuyor. ipekleri ütülemenin en iyi yolu nedir?

İpeklileri düşük ısıda dikkatlice ütüleyin ve çizgileri gerektiği gibi yok etmek için giysiye hafifçe buhar püskürtün. Diğer bir yöntem olarak, giysiyi naylon poşete yerleştirip buzdolabına koyun ve ütüden bir saat önce çıkarın. Giysiyi poşetin içinden çıkardığınızda üzerinde düzgün bir nem tabakası oluşmuş olacak ve ütüledikten sonra herhangi bir su lekesi de kalmayacaktır.

3. Su lekelerini nasıl çıkarabilirim?

Bazı ipekli, yapay ipekli ve yünlü kumaşlarda su lekesi oluşabilir. Bunları çıkarmak için, lekeli bölümü içinde su kaynamakta olan bir çaydanlığın buharına tutun. Suyun kumaşa sıçramasına önlemek için çaydanlığın ağzını bir parça tülbentle kapatın. Kumaşın nemlenmesini sağlayın, ancak ıslanmasına izin vermeyin. Nemini bütünüyle yitirmeden çırpıp ütüleyin ve (eğer mümkünse) aynı cinsteki bir parça kumaşı üzerine sürtün. Aynı kumaş mümkün değilse, benzer bir kumaşı kullanabilir veya parmaklarınızı ya da bir kaşığı kumaşın üzerinde hafifçe gezdirebilirsiniz. Böylelikle su lekeleri yok olacaktır.