prematüre bebeklerde kardeş etkisi

Engelli kardeşi olan çocuk psikolojisi engelli kardeşi olan çocuğa karşı tutum engelli kardeşi olan çocuğa nasıl davranmalı


Down sendromlu bebeğimizi kendimiz yetiştirmeye, eğitmeye karar verdik ama 3 yaşındaki kızımızın, bu uygulamanın yaşamına getireceği değişiklikler karşısında ne gibi bir tepki göstereceğini bilemiyoruz.

Özürlü çocuğunu evinde yetiştirme kararını veren ailelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yalnızca çocuk ve anne-babası açısından değil, ailenin diğer bireyleri açısından da iyi bir karardır. Özürlü bir kardeşe sahip olmak, evdeki diğer kardeşler üzerinde son derece derin ve olumlu etki yaparak bu çocukların, akranlarına kıyasla daha sabırlı ve anlayışlı olmalarını, farklı insanlarda bir arada yaşamak konusuna daha iyi adapte olmalarını sağlamaktadır.

Evdeki diğer çocuğunuzun, gerek annesiyle gerekse babasıyla birlikte olması gereken özel zamanlar vardır (bu bazen olanaksız gözükse bile, mutlaka gerekli ve önemlidir). Böyle bir zamanda kendini ihmal edilmiş hisseden bir çocuk, genellikle olumsuz bir tepki gösterir, psikosomatik hastalık belirtileri görülebilir ve annebabasının dikkatini yeniden çekebilmek için, okulda kasten başarısız bile olabilir.

Bu çocukları, ihtiyaçlarının karşılanmasını istediklerinde bencil ve veya kötü davranmadıkları, hasta kardeşe gücendikleri ya da ondan utandıkları zaman bunun kötü bir şey olmadığı konusunda ikna etmek gerekir. Yine bu çocukların hasta kardeşlerine olanın, kendilerinde görülmeyeceğine inandırılmaları gerekir. Eve arkadaş getirdiklerinde, kendilerine fazladan destek verilmesine ihtiyaç duyulabilir. Hasta kardeşi hastanede yatan büyücek bir çocuk, özel bir dikkat gerektirebilir (“Kardeşim niçin bizimle birlikte bu evde kalmıyor?” “O kötü bir çocuk mu?” “Eğer ben de kötü olursam, beni de hastaneye yatıracak mısınız?”). Burada da çocuğa anlayış göstermek ve endişelerinin yersiz olduğunu anlatmak gerekir. Eğer çocukta mevcut gerginlik giderilemezse, bu konuda uzmanlardan yardım istemek, olasılıkla iyi bir fikirdir. Özürlü çocuğun yaşı daha büyük olan kardeşleri çoğu zaman, durumun kendileriyle konuşulmasından fayda görür. Bu amaçla hazırlanan özel programlardan faydalanmak mümkündür.