Engelli kardeşi olan çocuk engelli kardeşi olan çocuk psikolojisi engelli kardeşe sahip çocuklarda psikoloji engelli çocuk ile kardeşi arasında ilişki kardese olmak kardeşe aşık olmak kardeşe düşman olmak kardeşe sahip olmak


Şüphesiz ki, bir çocuk için kardeş doğumdan yaşımın ileriki zamanlarına kadar en yakın dosttan birisidir. Çocuk hayata hazırlanırken çoğu şeyi kardeşiyle olan etkileşiminden öğrenir. Peki ya kardeş engelliyse herhangi bir problem oluşur mu? Kardeşin engelli olması kardeşlik ilişkisinin önüne bir engel koyar mı? Kardeşi engelli olan bir çocuğun nasıl davranması gerekir ve bunun herhangi bir faydası var mıdır?

Bu sorular genellikle ebeveynler tarafından merak edilmekte ve sıklıkla sorulmaktadır. Makalemizde bu sorulara bilimsel cevaplar getirerek ebeveynleri bilgilendirmiş olacağız.

Özürlü kardeşe sahip olan çocuklarda farklı problemler meydana gelebilir. Örneğin henüz çok küçük yaşta olan bir çocuk kardeşinin onun yüzünden özürlü olduğunu düşünerek kendisini suçlayabilir. Ya da kardeşinde olan farklılığın neden kendisinde olmadığını düşünerek birtakım yanılgılara düşebilir ve kendisini kötü hissedebilir. Çocuk kardeşinin özürlü davranışlarından utanabilir ve ileride de kendisinin özürlü olacağı şüphesine kapılarak korkabilir. Aile özürlü kardeşiyle daha çok ilgileniyorsa, özel bir sevgi ve şefkat sunuyorsa çocuk kıskanarak kendisini yalnız hisseder. Sonuç olarak da, ebeveynlerden uzaklaşarak kendi dünyasında yaşamaya başlar. Çocuk okul öncesi dönemdeyse özellikle benmerkezci tarafı ağır bastığı için özürlü kardeşe sadece kendisinin sahip olduğu sanısına kapılabilir. Başka insanların da aynı durumda olabilme ihtimalini göz önünde bulundurmaz. Ayrıca, çocuk özürlü kardeşinin birtakım şeyleri yapamadığını farkındadır ve kardeşinin yapamadığı şeyleri yapmaya çalışarak en iyi olmayı hedefler.