Happy little girl as a chef preparing vegetables for cooking - isolated

DEHB Asperger Sendromu çocuklarda beslenme DEHB’li çocuklarda beslenme hiperaktif çocuklarda beslenme çocuk beslenmesi


Abur cubur her yerde bulunan ve herkesin tükettiği bir şey olduğu için etkisini tam olarak ölçmek zor. Fakat birçok anne baba besinlerin içindeki katkı maddelerinin çocuklarının davranışlarını etkilediğini hissettiklerini söylemektedir. Bu konuda sezgisel bir sonuca varsak bile araştırmalar kesin bir sonuca ulaşamamıştır. Fakat bu tür gelişim problemleri yaşayan çocukların belli besinlere karşı daha hassas olabileceğini düşünmekte yarar vardır. Ayrıca bu konuda beslenme şekilleri düzgün bir şekilde takip edilir ve geliştirilirse DEHB tanılı çocukların davranışlarının daha iyiye gittiğini söylemek yanlış olmaz.

Asperger Sendromu olan çocuklardaysa genelde gut hastalığı ve sindirim problemleri görüldüğü için yeme alışkanlıklarını düzenlemek sendromun etkilerini zayıflatmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmeniz gerçek anlamda çok önemlidir. Defalarca işlemden geçmiş yiyeceklerden kaçınmak, çocuğunuzun kan şekerini dengede tutmak ve tuvaletini (özellikle büyük tuvaletini) kontrol etmek dikkatli olmanız gereken önemli unsurlar arasındadır.

Hangi maddelerin çocuğunuz üzerinde olumsuz etkileri olduğunu keşfetmek adına bir beslenme günlüğü tutmak da faydalı olabilir. Mesela birçok anne baba bir besin renklendiricisi olan tartrazinin (E102) çocuklarının hiperaktif davranışlarını tetiklediğini söylemektedir. Bunun yanında içinde balık yağı veya çuha çiçeği yağı (primrose oil) bulunan uzun zincirli çoklu doymamış yağ asidi kullanılan vitaminlerin bazı iyileştirici etkilere sahip oldukları düşünülmektedir. Bu vitaminler disleksi, dispraksi ve DEHB olan çocuklara yardım eder. Özellikle disleksi ve dispraksi problemini yaşayan çocuklara yardım eden maddelerse demir ve çinkodur. Ama yine de çocuğunuz için bir besin desteği seçmeden önce doktorunuza danışın.