Sütün pompayla boşaltılması, bu işi elle yapmaktan daha çabuk ve daha az yorucudur. Meme pompaları alanında son yıllarda çok ilerleme oldu; artık çeşit çeşit pompayı her yerde bulmak olanaklı. Pompa satın alırken kullanım kolaylığı, dayanıklılık ve emme gücünün ayarlanabilmesi gibi temel özelliklere dikkat etmelisiniz. Doktorunuza ya da daha önce meme pompası kullanmış olan yakınlarınıza da danışabilirsiniz. Seçeceğiniz pompa türünü biraz da içinde bulunduğunuz koşullar belirleyecektir. Sözgelimi,bebeğinizden sık sık ayrılmak zorunda kalıyorsanız ya da ikizleriniz varsa,daha kısa sürede boşaltmanızı sağlayan çift taraflı, elektrikli pompa yeğleyebiilirsiniz. Öte yandan, sütünüzü ara sıra boşaltmayı düşünüyorsanız en iyi seçenek, el pompası ya da pille çalışan bir pompa olacaktır.Daha güçlü ve pahalı olan elektrikli pompaları kiralama seçeneğiniz Pompa kullanırken en önemli şey, sırtınızı güzelce destekleyen sağlam bir sandalyede olabildiğince rahat oturmanızdır. Sütün gelmesi için elinizden geldiğince gevşemeye çalışmalısınız.

Pompayı hazırl1ayın.Pompalamaya başlamadan önce sütün elle boşaltılması makalesindeki gibi memelerinizi uyarın.Pompanın hunusini areolaya hava sızdırmayacak biçimde yapıştırın.Meme ucu, huninin ortasına gelmelidir.Yavaş yavaş pompalayın , sütün akışı durana dek 5-10 saniye bekleyin.Memedeki süt tükenene kadar bu yolla pompalamayı sürdürün.Daha sonra aynı işlemleri öbür memeniz içinde uygulayın.

POMPALAR

El pompası:Yeni geliştirilen  bu pompa türü eskilerine göre daha verimli ve daha kolay kullanılıyor.El pompası pompalama hızını denetlemenizi sağlar, ama kimi kadınlar bu yöntemi çok yorucu buluyor.