Anne sütü elle nasıl sağılır? Elle süt nasıl sağılır?

Elle sütünüzü sağmayı öğrenmeniz size sağladığı bazı yararlar var. Sağdığınız sütü derin dondurucuda uzun süre(bir aya kadar)saklayabilirsiniz. Siz yokken bir başkası bebeğinize sütünüzü verebilir. Sütünüzü elle boşaltmak kolay ve ağrısızdır.

İşlemden önce kullanacağınız gereçleri sterilize edin ve ellerinizi iyice yıkayın. Sütün gelmesini kolaylaştırmak için sıcak duş alın ya da göğsünüze sıcak bir havlu bastırın. Yüksekçe bir yerde rahat oturun. Bu iş için gerekenler: mikrop öldürme gereçleri(sterilizasyon), geniş bir kap, biberon şişesi ve memesi ve plastik huni, o kadar.Önce memenizi bir elinizle alttan destekleyip, diğer elinizle yukardan aşağıya sıvazlayarak masaj yapın. Masaj için elinizin tümünü kullanın; sadece parmak uçlarınızla yapmayın.

Alttan üstten tüm memeye masaj uygulayın. Sütün kanallardan akmasını kolaylaştırmak içinmemeyi her tarafından en az on kez sıvazlamalısınız.

Tırnaklarınızla ( tabii ki kısa kesilmiş olmalı!) aerolaya doğru kesik kesik bastırın. Meme dokusunu ezmemeye özen gösterin.

Daha sonra parmaklarınızla aerolanın gerisindeki bölgeye aşağı doğru hafif basınç uygulayın.

Avuçlarınızla alt ve yanlardan memeye bastırırken parmaklarınızla uca yakın yerden sıkın. Meme başından sütün fışkırdığını göreceksiniz. Bunu birkaç dakika sürdürün.

Diğer memeyede aynı masajı uygulayın ve bu memeden de biraz süt sağın.

Yeniden ilk memeye döndüğünüzde aynı işlemleri tekrarlayın. Süt salınması uyarılmış olduğundan işiniz daha kolaylaşacaktır. Memelerinizi hiç süt çıkmayıncaya kadar sıra ile sağın.