Anne sütü sağılır? Süt sağma işlemi nasıl yapılır? Süt sağma yöntemleri nelerdir? Tüm cevaplar bebeksayfasi.com’da.

Elle sağma işlemi: ellerin güzelce yıkanması, meme başlarının ve sütün sağılacağı kabın temizliği ve hazırlanması sağlandıktan sonra sağma işlemine başlanabilir. Oturur ve öne doğru eğik durumda olunmalıdır. İşlem, bebek emmeden önce yapılmalıdır. Çünkü annenin boşaltamadığı sütü sağma işlemi bittikten sonra bebek emme yöntemi ile bitirecektir. Sütün inme işleminin sağlanması için meme masajı ve sıcak su ile ovalama gereklidir. Sütün az geldiği yani gebelik sonlandıktan sonraki ilk günlerde 20 dakikayı bulan elle sağma işlemi ileride daha az vakit alacaktır. Sağma işleminden sonra oluşan ağrının giderilmesi için sıcak suyla duş almak etkili olacaktır.

El pompası ile sağma işlemi: memeye yerleştirilecek olan pompanın uç kısmı meme deliğinin tam ortasına denk gelmelidir. Pistonun yumuşak ve ritmik hareketlerle ile hareket edilmesi ile sağma işlemi biter.

Elektrikli pompa ile sağma işlemi: makinayı düzgün biçimde yerleştirdikten sonra önce en düşük seviyeden başlayarak ağrı oluşturmayacak derecede seviyesi artırılmalıdır. Elektrikli pompa kullanılan ve iki memeden de gerçekleşen işlemler ortalama on dakika sürmektedir.

Pompa yoluyla anne sütünüzü sağmaya karar verirseniz, bumudur.com‘u ziyaret ederek en ucuz göğüs pompası modellerini rahatlıkla inceleyebilirsiniz.