Mamanın Biberonda Hazırlanması GEREKENLER

Bir kutu mama tozu

Biberon şişeleri ve memeleri

Bıçak

Kağıt havlu

2

1.Sterilize edilmiş gereçleri durulamak için su kaynatın: En kolayı sterilizasyon kabındaki sıvıyı boşaltıp kaynar suyu içindekilerin üzerine dökmektir. Daha sonra gereçleri yıkanmış ellerinizle  çıkarıp kağıt havluya koyarak süzülmeye bırakın.

 

2.Çaydanlığa taze soğuk su koyarak kaynatın. Kaynamış suyu, karşı sayfada anlatılan ölçülere göre biberona koyun. Ölçüyü tam saptamak için göz hizasında tutun. Mamayı doğru kıvamda hazırlamak için buna dikkat etmelisiniz. Biraz soğumaya bırakın.

3.Mama kutusunu açarak içindeki ölçekle gereken miktarda mama alın.Ölçeği doldurduktan sonra bıçağın sırtıyla silme yapın. Ölçeği tepeleme doldurmayın; mama tozunu ölçeğe sıkıştırmaya da çalışmayın.

4.İçindeki suya göre önerilen miktarda mama tozunu ölçekle biberona boşaltın.Biberona fazla ya da az mama koymayın.Mama tozu, sıcak suyun içinde hemen çözülecektir.

5.Biberon şişesine diski ve halkayı takıp sıkıca kapatın. Şimdilik biberon memesini takmayın. Biberonu sıkıca sallayarak mamayı karıştırın.

 

 

SÜTÜN SAKLANMASI
1.Halkayı ve diski çıkarın. Memeyi ucu içeri bakacak biçimde yerleştirin. Süte değmemesi için gerekirse sütün birazını boşaltın. Disk ve halkayı takın .
2.Tüm biberonları böylece doldurup soğumaya bırakın. Daha sonra kapaklarını da takarak buzdolabının içinde (kapısında değil) 24 saatten çok kalmayacak biçimde saklayın. Buzdolabının rafları tel çubuklardan yapılmışsa, şişelerin devrilmemesi için altlarına bir tepsi yerleştirin.