kariyerlikte emzirme

Durum

Kanser

Olası Sorun

Eğer yakın zamanda göğsünüze ya da vücudunuzun başka bir bölgesine bir an önce alınması ya da tedavi edilmesi gereken kanser tanısı konulmuşsa bu sizin emzirme durumunuzu etkileyebilir. Eğer geçmişte radyasyon ya da kemoterapi tedavisi gördüyseniz, süt kanallarınızın, göğüs bezenizin zarar görüp görmediği ya da süt üretiminizin etkilenip etkilenmediği hakkında endişelenilirsiniz.

Emzirebilir miyim?

-Tedavi Sırasında: Mammogram, X-Ray, CAT taraması, MR, ultrason ve biyopsi gibi teşhis koyma testleri yapılırken emzirmek güvenlidir. (Ancak emzirme sırasında bu testleri okumak zor olabilir.) Eğer radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi altındaysanız vücudunuzdan bu ilaçlar ya da radyoaktif elementler tamamen gidene kadar emzirmeyi bırakmalısınız. Eğer radyoterapi görüyorsanız hala emzirebilirsiniz ancak vücudunuzun radyasyon alması göğsünüzdeki süt üretimini etkileyecek. Lumpektomi ve göğüs ameliyatlarının emzirme kabiliyetinizi nasıl etkileyeceğini öğrenin. Kanser hücreleri göğsünüz aracığıyla bebeğinize geçemez.

-Kanser Daha Önce Yaşanmışsa: Eğer geçmişte kanser yaşamışsanız, sağlık danışmanınıza kemoterapi ilaçlarının ve diğer ilaçların vücudunuzdan ne kadar sürede tamamen çıkacağını sorun. Vücudunuzdan ilaçlar tamamen çıktığında, emzirmekte hiç bir sorun yoktur.

Çözüm

Emzirme süresini uzatmak için ameliyatınızı ertelemeyin -Bu sizin hayatınızı tehlikeye sokabilir.- Bunun yerine, sizin için ve bebeğiniz için güvenli olan emzirme şekilleri hakkında doktorunuzla görüşün. Örnek olarak, göğüs kanserindeki kesin olaylarda, etkilenmemiş göğüslerde emzirmeye devam edebilirsiniz. Ya da güvenli bir halde emzirene kadar sütünüzü sağıp atar, sonrasında tekrar emzirmeye devam edersiniz.