İkiz bebek bakımı nasıl yapılır? İkiz bebekler nasıl emzirilir? İkiz bebekler nasıl yıkanmalı? İkiz bebek bakımında dikkat edilecekler


Önceki nesillerde doğum öncesi tanıda en gelişmiş araç stetoskop iken ikizler doğduğunda anne-babalar şaşkınlığa düşüverdi ve bu sürprize hazırlıklı olmaya vakitleri olmazdı. Bugün, ikiz bekleyen anne-babalar gebeliklerinin erken döneminde ultrasonda ikiz bebekleri gördüklerinden mağazalara panik içinde koşturup alışveriş yapmak ender bir olay haline gelmiştir.

Yedi-sekiz aylık hazırlıktan sonra bile bebeklerin doğduğu güne hazırlanmak zor olabilir. Nasıl bir plan uygulayacağınız ve neleri bilmeniz gerektiğini kavramanız temelde kontrol edilemeyen bu olayı kontrol edebilmeyi sağlar.

İki katı hazırlanın. İkizler genellikle vaktinden önce doğduğu için bebekler doğmadan önce bütün hazırlıkları çok önceden başlatmış olmanız gerekir. Bebek bakımıyla ilgili her şeyi hastaneye gitmeden önce hazırlayın. Hazırlık yaparken çok fazla zaman ayırmanız gerekse de yorulmanıza hiç gerek yoktur. Bebekler eve gelmeden önce çok fazla dinlenin; onlar gelmeden önce son lüksünüz budur.

Aynı şeyleri iki kere yapın. Bu, ikizleri aynı anda uyandırıp beslemek, banyoya aynı anda sokmak ve pusetle gezdirmek anlamına gelir. Kucağınıza ikisini de aynı anda oturtarak sabunlayın veya birini omzunuzda, diğerini kucağınızda tutarak yıkayın. İkisini banyo yaptıramıyorsanız birini bir gece, diğerini ertesi gece yıkayın ya da daha seyrek yıkayın ve arada sabunlu bezle silin (yenidoğanların her gün yıkanması gerekmez).