ikiz bebekler nasıl emzirilir, ikiz bebekleri nasıl emzirilir, ikiz bebekler aynı anda nasıl emzirilir


İkiz bebekleri emzirirken nelere dikkat etmek gerekir?

İkiz bebek büyütmek yorucudur. Bu nedenle annenin günlük işlerinde ve bebek bakımında mutlaka destek alması gerekir. Bu destek ve yardım koşulları gerçekleştiğinde önemli olan diğer konu da annenin kendisi ve bebekleri için doğru emzirme metodunu bulması, geliştirmesi ve uygulamasıdır.

Anne her iki bebeği de aynı anda emzirebilir. Aynı anda beslenen bebekler, annenin emzirme zamanını da ortak olarak kullanırlar. Pratiktir.

Anne her defasında bir bebeği ve bir memeyi kullanarak da bebeklerini besleyebilir. Anneden daha fazla zaman alır. Yorucudur. Zaman zaman bir memedeki süt yeterli olmayabilir. Bu durumda diğer memeyi de emziren annenin, tekrar süt üretebilmesi için bebeklerin emzirme saatlerini ayarlaması gerekir. Her zaman da bu kolay olmaz.

İkiz bebekler ne kadar emzirilmelidir?

İkiz bebek dünyaya getiren pek çok annenin sütü, her iki bebek için de yeterlidir. Bu konuda çok sayıda yayın var. Her iki bebek tarafından da emildiği için, daha sık ve daha uzun süre uyarılan meme daha çok süt üretir.

Bu nedenle anne “sütüm yetmeyecek” şeklinde düşünmemelidir. Ancak annenin yorulmaması, sadece kendisinin ve bebeklerin beslenmesinden sorumlu olması gerekir. Annenin yorgunluğu ve yaşadığı stres, süt üretimini olumsuz etkiler.

Prof. Dr. Benal Büyükgebiz