Hangi göğüs pompasını almalıyım? Göğüs pompalarından hangisi daha iyi? Hani süt sağma pompasını tercih etmeliyim?

Manuel Göğüs Pompası (Elle çalışan): Manuel göğüs pompası, kısa süreli kullanım için uygundur. Diğer pompalara göre daha küçük, hafif, kolayca taşınabilir, daha sessiz ve ucuzdur. Ancak sürekli süt pompalaması gereken anneler için pratik değildir.

Üç çeşit manuel pompa vardır; silindir şeklinde olan ve şırınga gibi pompalanan, tabanca kabzası gibi pompalanan ve bisiklet kornası şeklinde pompalanan. Silindir şeklindeki pompayı kullanırken iki elin birlikte kullanılması gerekir ve pompalama işlemi yaparken kol gücü gerektirir. Buna karşın tabanca şeklinde olan göğüs pompası elle sıkıldığı el gücü gerektirir. Sık sütünü pompalayacak olan anneler için manuel pompaları tavsiye etmeyiz çünkü elleri ve kolları çok yoracaktır. Bu tip göğüs pompalarında emme gücünü anne pompaya uyguladığı güçle ayarlayabilir. Genelde hepsi polikarbondur. Manuel göğüs pompası alırken dikkat edilmesi gereken notalardan biri de pompanın iç parçalarının anne sütüyle direkt temas etmemesi ve dizaynının hijyenik olmasıdır.

En ucuz manuel göğüs pompalarını bumudur.com’da bulabilirsiniz.

Pilli / Elektrikli Göğüs Pompası: Pille çalışan pompalar manuel pompalara göre daha kullanışlıdır. Hafif ve kolay taşınabilirdir ve genelde taşıma çantaları vardır. Pilleri ortalama 1-4 saat arası dayanır ve piller zayıflamaya başladığında emiş gücü de azalmaya başlar. Bu yüzden yedek pil bulundurmak gerekir. Pille çalışan bazı göğüs pompalarında elektrikle de çalıştırabilmek için adaptör bulunmaktadır. Bu tip pompalarda genellikle göğüs koruyucu bir parça, biberon, biberon emziği ve biberonun devrilmemesi için altlık da bulunur. İyi bir elektrikli göğüs pompasının motor kısmı hariç temizlenebilir olması gereklidir.