Göğüs pompası göğüs pompası seçimi göğüs pompası alırken nelere dikkat edilir


Özellikle çalışan anneler için bebeğini anne sütünden mahrum bırakmamak için göğüs pompası adeta kurtarıcı gibi. Hastalık, bebeğin memeyi almaması veya annenin çalışıyor olması gibi çeşitli nedenlerden ötürü bebeğini vaktinde emziremeyen kadınlara göğüs pompası tavsiye ediliyor. Peki uygun göğüs pompası hangisi? Göğüs pompası alırken nelere dikkat etmeli?

Göğüs pompası alırken öncelikle alacağınız ürünün göğsünüzün dokusuna zarar vermeyen türden olması, çekme gücünün ayarlanabiliyor olması, hijyenik olması bakımından parçalarının rahat çıkarılıp temizlenebiliyor olması gerekir. Göğüs pompaları çeşitli gruplara ayrılıyor. Elle çalışan yani manuel olan göğüs pompası genellikle uzun süre süt sağmak zorunda kalmayan anneler için ideal. Öteki göğüs pompalarına oranla daha ufak olan, kolay taşınabilen, sessiz çalışan ve fiyatı da ucuz olan bu pompalar da kendi aralarında üçe ayrılıyor. Şırınga gibi pompalanan manuel göğüs pompaları silindir tipindedir. Bu pompayı kullanırken iki el birden kullanılır.

Bunun yanı sıra tabanca kabzasına benzeyen var. Bu da elle sıkılarak kullanılır. Ayrıca bisiklet kornası şeklinde pompalanan göğüs pompaları var. Elle kullanılan göğüs pompası alırken kolay parçalanabilen ve temizlenebilen pompa olmasına dikkat edilmeli. Bir de pilli ya da elektrikli çalışan göğüs pompaları var. Bunlar elle çalışanlara göre daha kullanışlı. Taşıma çantalarının içinde rahatlıkla taşınırlar. Pilleri 3-4 saat dayanabilir ve pilli göğüs pompasını elektrikle kullanabilmek için adaptöre ihtiyaç duyulur. Pilli göğüs pompalarında genelde göğüs koruyan parçası, biberonu, biberin emziği vardır. Bu tip pompaların motor dışındaki parçaları temizlenebiliyorsa kalitelidir. İkili elektrikli göğüs pompaları da sütü çok olan ve bu alete uzun süre ihtiyaç duyan annelere tavsiye edilir. Aynı anda annenin her iki memesinden de süt sağabilir. Özellikle çalışan annelere önerilir. Bir de hastane göğüs pompaları var. Bazı hastaneler, bunları annelere kiralar. Özellikle erken doğan yani prematüre olan bebekler veya başta nedenlerden ötürü hastanede emdirmede sıkıntı yaşanması halinde kullanılır.