emzirme ve anne sütü

nasıl doğru emzirilir emzirirken dikkat edilecekler emziren annelere tavsiyeler bebek emzirirken yapılan hatalar emziren annelerin yanlış bildikler


1- Emzirecektim Ama Doğumdan Sonra Sütüm Gelmedi
Bebek doğunca anne göğsüne konur konmaz sütün gürül gürül gelmesi çok hoş, adeta mucizevi bir görünüm. Ancak bu durum genellikle filmlerde olur. İşin aslı senin bildiğin beyaz renkli anne sütünün gelmesi 2-3 günü bulacak. İlk birkaç günde memenden gelen sarı renkli sıvı bebeğin için yeterli ve çok kıymetli. Onun adı kolostrum. Eğer düzenli olarak emzirme denemesi yaparsan anne sütün de yakında gelecek. Yeni doğmuş bebeğinin midesi zaten bir misket kadar. Bu nedenle litrelerce anne sütü içmesine gerek yok. Sakın pes etme!

2- Sütüm Az Geliyor
Doğa tüm anneleri kendi yavrularına yetecek miktarda süt ile donatmış. Açlıktan kırılan Afrika’da bile anneler çocuklarını emzirerek büyütüyor. Sen sütüm az geliyor diyorsan onlar ne yapsın? Emzirme bir arz-talep meselesi. Sen emzirdikçe sütün artar. Sütünün yetmediğini düşüyorsan emzirme sıklığını artır ve emzirmekle ilgili başka bir sorun yaşamadığından (mesela bebeğinin meme başını doğru şekilde ağzına aldığından) emin ol. Eğer bebeğini yeterince sık ve doğru teknikle emzirirsen sütün mutlaka artacak, Hollanda’nın meşhur Holstein inekleriyle yarışacaksın.

3- Hastayken Emzirmeyi Kesmeliyim
Hastayken emzirmeyi ertelemeni ya da kesmeni :( gerektiren birkaç nadir hastalık var. Eğer memelerinde enfekte olmuş lezyonlar varsa ya da bir kereye mahsus tedavi amaçlı radyoaktif ışın almışsan, bunların etkisi geçene kadar emzirmeyi ertele. Sadece HIV virüsü taşıyan, aktif ve tedavi edilmemiş tüberküloz hastalığı olan, HTLV-1 türünde kansere yakalamış, kanındaki kurşun miktarı belli bir orandan yüksek olan, uyuşturucu kullanan, tedavi amacıyla düzenli olarak radyoaktif ışınlar alan ve anne sütünden çocuğa geçecek belli ilaçları kullanan anneler hiç emzirmemeli. Eğer ilaç kullanmanı gerekecek bir rahatsızlığın varsa, doktoruna emzirdiğini belirt. Sana emziren anneler ve bebekleri açısından güvenli ilaçları yazacaktır. Ayrıca bebeğinde nadir bir metabolik hastalık olan galaktosemi varsa, onu emzirilmemelisin. Bu konuda doktorun gerekli bilgiyi verecektir.