bebek gelişimiÇocuk doktorları, kadın-doğum doktorları, ebe-hemşire çocuk maması üreticileri, anne sütünün bebek için en iyi besin olduğu konusunda hemfikirdirler. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, her zaman doğa ‘nın daha iyi yaptığı bazı şeyler olacaktır. Bunların arasında, bebekler için -aynı zamanda anneler için- en iyi yiyeceğin formülasyonu ve dağıtım sistemi yer almaktadır. Yaklaşık yüz yıl önce, büyük Oliver Wendell Holmes’ın da dediği gibi, “Bir çift meme dokusu, yenidoğanlar için beslenme sıvısı hazırlayan en bilgili profesörün beyin yarım kürelerinden daha üstündür.” Anne sütünün üstünlükleri şu şekilde sayılabilir:

Bebeğiniz için özel bir süt: Anne sütü, inek sütünde bulunmayan ve laboratuvarda sentezlenemeyen en az yüz tane bileşik içerir. Formülünün yanı sıra, anne sütünün içeriği, bebeğin değişen gereksinimlerinin karşılanabilmesi için sürekli değişim gösterir: sabahları akşamkinden daha farklıdır; birinci ayda yedinci aydakinden daha farklıdır; prematüre bir bebek için zamanında doğan bir bebek için olandan daha farklıdır.

Daha iyi sindirim: Anne sütü, bir bebeğin, genç bir buzağıdan daha hassas ve gelişmekte olan sindirim sistemi için tasarlanmıştır. İçindeki protein (özellikle laktalbumin) ve yağ, bebek tarafından, inek sütündeki protein (özellikle kazeinojen) ve yağdan çok daha kolay sindirilir.Bunun pratikteki sonucu: anne sütü ile beslenen bebekler, daha az karın ağrısı, gaz ve aşırı salya şikayeti çekerler.

Daha az sodyum ve protein: Anne sütünün sodyum ve protein içeriği, inek sütünden daha düşük olduğu için, yeni doğan bir bebeğin böbrekleri üzerinde daha az problem yaratır.