bebek emzirmeEmzirme Haftasını taze kapatmışken, uzman psikoloğumuz Pınar Mermer’den emzirme ile ilgili az bilenen gerçeklere değinmesini istedik. 2 yıldır önüm-arkam-sağım-solum emzirme olmasına rağmen, bu yazıda geçen bazı bilgileri ilk kez duyuyorum. Yaşadıklarıma bakarak da haklılık payını teslim ediyorum.

Bakın neler konuştuk:

H&A: Emzirmenin bebeğin anne sütüyle beslenebilmesi dışındaki faydaları neler?
PM: Bebeğinizle bağ kurabilmek için emzirme çok önemli. Karnınızda veya evlat edinerek kalbinizde büyümüş bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmeye yarayan, doğal bir bağ kurucu emzirme.

Bebeğin emme ihtiyacını giderdiği için onu sakinleştirir. Annenin kokusunu ve teninin sıcaklığını hisseden bebek, kendini rahat ve güvende hisseder.
Bebeğin stresini dindirir, kalp atışını yavaşlatır ve acı eşiğini yükseltir. Yani siz onu emzirirken bebeğiniz daha az acı hissediyor! Diş çıkartırken çok zorlanan bebeğinizi sakinleştirmek için bu bilgiyi cebinizde tutmak isteyebilirsiniz.
H&A: Emzirmenin rahatlatıcı ve ağrı kesici olduğunu anlıyoruz. Bunu mekanizmanın nasıl çalıştığını biraz daha açabilir miyiz? Meme bebeği neden sakinleştiriyor?
PM: Emerken bebeğin bu işe odaklanması ve dışarıdaki dikkat dağıtıcılardan uzaklaşması sakinleşmesinin nedenlerinden biri.

Diğer bir neden, emme ve anne sütü sindirimi sırasında salgılanan kolesistokinin hormonu. Bu hormon bebeği sakinleştiriyor ve ağrısını dindirmeye yardımcı oluyor.

Bir başka neden ise, anne sütündeki tatlı tadın vücuttaki ağrı giderici mekanizmayı uyarması.