prematüre bebeklerde emzirme“DAHA FAZLA SÜT ÜRETİMİ” İÇİN DÜNYACA ÜNLÜ EMZİRME DANIŞMANI LİSA MARASCO’YA KULAK VERİN!
Annelere verimli emzirme konusunda referans olan ‘Daha Fazla Süt Üretimi’ adlı kitabın yazarı olana Lisa Marasco, tüm dünyada önem kazanan ‘Rahat emzirme- Laid back feeding’ kavramı, emzirmeyi zorlaştıran durumlar ve çözümleri, çalışan annenin emzirmesi, emzirmenin ‘keyifle’ sonlandırılması gibi konularda bilgilerini ve deneyimlerini El Bebek Gül Bebek Derneği aracılığıyla annelerle paylaştı.

Lisa Marasco tarafından ortaya konan ‘Rahat emzirme- Laid back feeding’ kavramı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde erken ve sezaryen doğumların artmasıyla önem kazanıyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde El Bebek Gül Bebek Derneği’nin davetiyle Türkiye’ye gelen Marasco, annelere, emzirmenin inceliklerini ve başarılı emzirmenin püf noktalarını anlattı. Marasco, “Eğer bebek çok fazla cuk cuk sesi çıkartıyorsa bu iyi değil, bu bebeğin annesinin memesini iyi ememediğini gösteriyor. Ayrıca memelerin kocaman olması da annenin sütünün bol olduğunu göstermiyor” dedi.
Nane ve sigara sütü azaltıyor!

Bazen bebeklerin damaklarındaki gizli yarıklardan ya da dil kökü bağlarından kaynaklanan sorunlarla memeyi iyi kavrayamadıklarını, bu durumun da çok fazla çıkartılan ´cuk cuk´ sesleri arasında kaybolduğunu anlatan Marasco ve konusunda diğer uzman konuşmacılar konferansta şu ilginç bilgileri verdiler:
· Çok fazla nane yemek, nane çayı ve sigara içmek sütü azaltıyor.
· Annenin gençlik döneminden itibaren obezite sorunu varsa, bu durum süt üretimini olumsuz etkiliyor.
· Çok uzun süren stresli dönemler, vakumlu ya da kaşıklı (forsepsli) doğum, acil sezaryenler emzirmeyi olumsuz etkiliyor.