prematüre bebeklerde emzirmeBebekler geceleri meme emmeye bayılırlar. Bunun için kim onla­rı suçlayabilir ki? En sevdikleri restoranın ortamı huzurludur, garson tanıdıktır, yiyecekler süperdir ve restoranın sahibine bayılırlar; oh, hayat çok güzeldir! Ama bir gün gelir ki bu gece hayatı anne için huzurlu olmaktan çıkar. Geceleri sık sık emzirmek sizi yorgun düşürüyorsa, öncelikle bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu kendi­nize sorun. Ertesi gün hareket edemeyecek kadar uykusuz mu kalı­yorsunuz? Yoksa, bu sadece geçici bir süreç mi? Bunca çocuktan sonra öğrendiğimiz bir ebeveynlik prensibi var: Herhangi bir şey sizi rahatsız ediyorsa, bunu değiştirin!

Gece boyu emzirmek yerine şu seçeneklere başvurabilirsiniz:

Gündüz bebeğinizi iyice doyurun. Yeni yürümeye başlayan çocuklar gün içinde çok meşgul oldukları İçin meme emmeyi genel­likle unuturlar veya anne çok meşgul olduğu için emzirmeyi unuta­bilir. Ama geceleri bebeğinizden sadece birkaç santim uzakta oldu­ğunuz için o da doğal olarak gündüz kaçırdığı meme fırsatlarını telafi etmek ister. Çocuğunuzu gün içinde birkaç kez emzirerek kestirmeniz hem dinlenmenizi hem de bebeğinizi yeterince doyur­manızı sağlar.

Gündüz “emzirmelerini” artırın. Yeni yürümeye başlayan çocuk­lar daha bağımsız hale geldikleri için iki adım ileri bir adım geri giderler. Yeni bir gelişim aşamasından geçerken, yani emeklemekten yürümeye geçerken veya yeni bir bakıcıya alışmaya çalışırken veya taşınma gibi yeni bir aile düzenine geçerken, genellikle geceleri daha sık meme em­mek isterler. Evin içinde dolanırken bebeğinizi askısında taşıyın, gün­düzleri birlikte kestirin, arada bir ona masaj yapın veya neresinden hoş­lanıyorsa orayı okşayın.