Emzirme SorunlarıEmzirmeyle ilgili bir sorunla karşılaşırsanız zaman yitirmeden doktorunuzdan ya da bilenlerden yardım isteyin: Sorunlarla tek başınıza uğraşmak cesaret kıncı olabilir. Tıkalı bir süt kanalı gibi sıradan bir durum bile, ilgilenilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Aşağıda sıralanan sorunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, sakın süt vermeyi kesmeyin;memeleriniz sütle dolarak durumu ağırlaştırabilir. Memelerinize iyi bakın. İlk haftalarda rahat bir loğusa sutyenini gece gündüz takın. Dar sutyenler kanal tıkanmasına yol açabilir. Memelerinizi her fırsatta havalandırın, masaj yaparken yumuşak davranın. Duru suyla yıkayın, sabun ciltte kuruma yapar. İyice kurulanın.
SÜT SIZMASI
İlk haftalarda, emzirmelerden sonra memelerinizden biraz süt sızabilir.

Bakım: Sutyeninize yerleştireceğiniz tek kullanımlık küçük tamponlar sütü emer. Islak tamponları sık sık değiştirmeniz gerekir. Çok fazla sızıntı varsa plastik koruyucu kullanabilirsiniz.

Korunma:Sütün sızması süt yapımının yeterli olduğunun göstergesidir, memelerin aşırı dolmasını engeller. Süt “arzı” bebeğin “talebi” ile uyum sağlayınca kesilir.

KANAL TIKANMASI
Memede sert, kırmızı renkli ve ağrılı bir şişlik, süt kanallarından birinin tıkanmış olduğunu gösterir.

Bakım: Memeye sıcak suyla hafifçe masaj yapın ve bebeğe bu memeden süt verin. Bir anlık yoğun bir acı duyabilirsiniz, ama kanal açılacaktır. Tıkalı kanal açılmazsa aynı gün doktora gitmelisiniz.

Korunma: Sutyeninizin çok sıkı olmamasına özen gösterin. Emzirirken ya da sütünüzü sağarken memeye baskı yapmayın.

MEME İLTİHABI
Tıkalı bir süt kanalı iltihaplanarak ateş yükselmesine ve halsizliğe yol açabilir. Mastit de denen bu durum sağaltılmazsa apseye dönüşüp cerrahi girişim gerektirebilir.