bebek emzirmeEmzirme ile ilgili sorularınız için bir emzirme rehberi hazırladık. Konuya genel bir bakışı ve Avent ürünlerinin bu süreçte size nasıl yardımcı olabileceğini sizlerle paylaşıyoruz. Sorularınız olursa lütfen bize yazın.

Pek çok kadın emzirmenin bebekleri için en iyisi olduğunu bilmekte ancak, bazıları için bu başlangıçtan itibaren kolay olurken, bazıları için tüm beceriler gibi öğrenmesi zor ve başarması zaman alıcı olmaktadır. Ebe, hemşire ya da doktorunuzun sorularınıza yanıt vermeye ve emzirmeye iyi bir başlangıç yapmanız için yardıma hazır olduklarını unutmayın.

Bir kaç pratik öneri
• Mümkünse, emzirme düzeninizi oturtana dek, alışveriş ya da ev işlerinizde bir arkadaşınızın, annenizin ya da eşinizin size yardımcı olmasını sağlayın.
• Bebeğinizi emzirirken, bebeğinizin emme alışkanlığını engelleyip rahatsız edeceğinden, çalan telefona yada kapıya cevap vermeyin.
• Pek çok kadın emzirirken çok susadığından bir bardak suyunuzu yanınızda bulundurun.
• Alkol ve kafeine dikkat ederek hassas bir beslenme uygulayın. Sigara ve ilaçlardan uzak durun. Emin olmadığınızda doktorunuzu arayın.

Nasıl emzirilir
İlk bir kaç gün
Anne sütü, bebeğiniz göğsü emdikçe çoğaldığından, doğumdan sonra en kısa sürede göğsünüzü verin. Bebek hemşireniz size yardımcı olacaktır. Sizin için en rahat pozisyonu bulmanız ve bebeğinizi göğsünüze en uygun şekilde yerleştirmesi için yardımını isteyin.

İlk bir kaç gün boyunca göğsünüz kolostrum denilen yoğun sarı bir sıvı üretecek. Bu vitamin ve protein açısından zengin sıvı çok fazla miktarda görünmemesine rağmen bebeğiniz için çok faydalıdır. İlk günlerde bebeğinize ne kadar çok göğsünüzü verirseniz, o kadar çabuk anne sütü üretmeye başlayacaksınız. Bu yaklaşık 3 gün içinde olur.