prematüre bebek emzirme 

Anneler bebeklerini emzirmek isterler; çünkü emzirmek hem kendileri hem de çocukları için yararlıdır. Çoğu kadın biyolojik olarak çocuklarını emzirebilirken, bazı emzirme problemleri de ortaya çıkabilir. Bu problemler süt yetmezliği, sütün sızması, meme başı ağrısı, göğüs angorjmanı, göğüs enfeksiyonu ve tıkanmış süt damarlarıdır.

Kadınlarda en yaygın olarak görülen emzirme problemi süt yetmezliğidir. Bir kadının, bebeği için yeteri kadar süt üretip üretmediğine karar vermesi zordur; fakat bebeğin kilosunu ve büyümesini düzenli bir şekilde takip ederek bunun üstesinden gelebilir.

Diğer emzirme problemi de sızmadır. Özellikle doğumu takip eden ilk birkaç ayda kadın bebeği emzirmediği anlarda göğsünden süt geldiğini fark edebilir. Bu problem çoğunlukla, vücut emzirmek için daha uygun hale geldiğinde kendiliğinden yok olmaktadır. Bazı kadınlar sütün sızmasını göğüslerine baskı yaparak ya da meme başlarını sıkıştırarak engelleyebilirler.

Emzirme işlemi acı verici bir iş haline gelmemelidir; ama bazı kadınlar meme başı ağrıları yaşayabilirler. Doğumdan sonraki ilk birkaç haftada bu soruna sıklıkla rastlanır. Ağrıyan meme başları çoğunlukla enfeksiyon ya da aşırı kuvvetli göğüs pompalama teknikleri sonucunda oluşur.

Bazı kadınlar göğüs angorjmanı problemi yaşayabilirler. Göğüsteki kan damarları büzüldüğünde göğüsler şişip sertleşebilir. Bunun sonucunda bebeğin göğüse tutunması zorlaşabilir; emzirme güçleşir.

Göğüs enfeksiyonu ya da tıp dilinde mastit bir diğer yaygın emzirme sorunudur. Çatlak meme başları olan kadınlarda bu enfeksiyona daha sık rastlanır. Göğüs enfeksiyonu olan bir kadın nezle belirtileri gösterir ve doktora başvurmalıdır. Doktor, antibiyotik içeren tıbbi tedavi önerebilir. Ayrıca rahat bir sütyen giymesi de kadına bu problemde yardımcı olacaktır. Bir kadında mastit görüldüğünde, sütü bundan etkilenmez ve doktor da muhtemelen kadını emzirmeye devam etmesi için cesaretlendirecektir.