“Emzirme dönemi sonrası annenin psikolojisi bozulabilir” diyen Psikolog Meral Baskan bu durumun nedenlerini anlattı.

Hamilelikle birlikte anne ve bebek arasında kurulan bağ doğum sonrasında emzirmeyle devam eder. Bu dönemde anne ve bebek arasında kurulan bağ, anne karnında kurulan bağdan daha kuvvetlidir. Fiziksel temasın dışında dokunma, bakışma, okşama, konuşma gibi davranışlar bu duygusal bağı güçlendirir. Ancak emzirme döneminin uzun sürmesi bu durumun annenin hayatında bir rutin haline dönüşmesine neden olur. Bir süre sonra bebekten çok anne bu bağı koparmak istemez. Emzirmenin sonlandırılmasının annenin psikolojisi üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Sütten kesme anne tarafından bir tür ayrılma olarak algılanabilir, bu durum beklenmedik bir üzüntü veya kayıp duygusuna neden olabilir.

Emzirme dönemi sonrası bebekle daha çok ilgilenilmeli

Emzirme, bebekle anne arasında özel bir ilişki sağlar. Emzirmenin sonlandırılması, oluşan bu duygusal bağın sadece şekil değiştirmesidir. Anne ve çocuk, artık farklı bir etkileşimle yeni bir döneme başlamışlardır. Bebeğimiz büyümüştür ve beklentileri farklı olacaktır. Bu dönemde bebekle daha çok ilgilenilmeli, onunla daha çok fiziksel temas kurulmalı (sarılma ve kucaklama vb.), sözel iletişim artırılmalıdır. Bu, her iki tarafa da iyi gelecek, aradaki bağı güçlü kılacaktır.

Emzirme sonrası bebeğin beslenmesi

Pek çok anneyi düşündüren veya endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin beslenmesi ile ilgili yetersizliktir. Anne sütünün yüksek besleyici özelliği olması nedeniyle anneler, memeden kesme durumunda bebeklerinin yeterli beslenemeyeceğini düşünür. Bu da kaygı düzeylerini arttırır. Memeden kesmek istemezler.