bebek emzirmek 

Anne sütünün ilk 6 ay boyunca bebeğinin fiziksel ve bilişsel gelişimi için önemli olduğu gerçeği hiçbir şekilde yadsınamaz. Hiçbir mama anne sütünün yerine tutamayacağı için annenin bebeğini emzirmesi konusunda duyarlı olması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen belli emzirme aralıkları ve sıklıkları vardır.

Öncelikle, bebek ilk doğduğunda herhangi bir engel yoksa kesinlikle anne sütüyle beslenmesi gerekir. Bebek doğduktan sonra, 1 saat boyunca açlığa dayanabilir; fakat 1 saatten sonra anne sütünü alması şarttır. Emzirme sıklığında önemli olan bebeğin fiziksel durumu, süte duyduğu özel ihtiyaçtır. Hiçbir zaman standart bir uygulamaya gidilmesi mümkün değildir. Çünkü her bebeğin fiziksel gelişimi ve ihtiyaçları birbirlerinden oldukça farklıdır. Bu nedenlerden dolayı saatli ya da dakikalı programlar yerine anne bebeğinin ağlama sitilini kavramalı ve acıktığı zaman nasıl ağladığını öğrenip ona göre emzirmesi gerekmektedir. Bunların dışında, bebeğin ellerine ağzına götürmesi, parmak emmesi, dudaklarını şapırtması, hızlı nefesler alarak sesler çıkarması da bebeğin acıktığına ve emzirilmesi gerektiğine dair işaretlerdir.

Bazı bebeklerde ise emme konusunda isteksizlik görülebilir. Ama ne olursa olsun bebek uyuyor olduğu zamanlarda bile en geç 3 saat arayla emzirilmesi onun gelişimi açısından çok önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere, yeni doğan bebeklerin mideleri oldukça küçük olduğu için yarım fincan süt kâfi gelecektir. Fakat kısa sürede acıkmalar olacaktır. Bu da emzirmenin sık sık yapılmasını gerektirmektedir. İlk 2 ay atlatıldıktan sonra bebeğin midesi yeterli olgunluğa erişecek ve acıkma süresi 4-5 saate çıkacaktır. Ayrıca çene kasları da yeterli olgunluğa erişmediği için, emzirmenin çok yavaş sürmesi ortalama 30 dakika olması tavsiye edilmektedir. Her bir meme için 15 dakika ayrılması uygun görülmektedir. İlerleyen zamanlarda bebek ortalama 1 yaşına ulaştığında midesi oldukça büyümüş olacak ve buna bağlı olarak da anne sütünde azalma meydana gelecektir. Bu noktadan sonra bebek istiyorsa anne sütüne devam edilebilir; fakat takviye olarak besin ve gıdalar alması gerekir.