emzirmeDoğum sonrası kiloları tüm yeni annelerin en büyük problemidir. Bu kiloları kolayca vermenin yolunun aslında kendi elimizde olduğunu belirten Diyetisten Deniz Berksoy, konuyla ilgili püf noktaları sıraladı.

Doğum sonrası emzirme dönemi metabolizmamızın en çok çalıştığı dönemdir. Vücudumuz süt oluşumunu sağlamak için enerji harcar. Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişikliklerle fazla kilolarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

1- Emzirin: Emzirmek aslında kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. Emzirme ile birlikte bazal metabolizma hızı artar ve vücudun yaktığı enerji arttığı için annelerin kilo vermesine katkıda bulunur.

2- Doğru beslenme ve egzersiz: Diyet doğum sonrası dönemde ne kadar önemliyse, düzenli egzersiz yapmak da o kadar önemlidir. Spor salonuna gidecek vaktiniz veya şartlarınız yok ise bebeğinizi arabasına koyup onunla birlikte haftada en az 150 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Bebeğinizin uyuduğu dönemlerde ev işlerine zaman ayırabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalarda kadınların eski dönemlere göre teknolojiyi daha çok kullandığı ve ev işini daha az yaptığı gözlenmiştir. Bel çevresinde eski dönemlere göre genişleme olduğu gözlenmiştir. 1950’li yıllarda kadınların bel çevresi 71 cm iken; 2012’de bel çevresi ortalaması 86 cm olarak hesaplanmıştır.

3- Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun: Toplumda şekerli yiyecek ve içeceklerin anne sütünü artırdığıyla ilgili yanlış bir inanış vardır. Bu sebeple emziklik döneminde; loğusa şerbeti, hazır meyve suyu, şeker eklenerek yapılmış komposto veya hoşaf, helva, tatlı, çikolata gibi besinler bol bol tüketilir. Bilindiğinin aksine anne sütünü artıran tek faktör sudur. Bu sebeple bu tarz yiyecekleri limitli miktarda tüketerek su tüketimine özen gösterin. Günde 10-12 bardak su için.