Emzirme döneminde en büyük şikayetin bebekte ve annede oluşan gaz sorunu olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, emzirme döneminde fazla gaz yapabilecek besinleri açıkladı…

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim gösterir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır. Ülkemizde annelerin çoğunlukla çocuklarını 1,5- 2 yaşına kadar emzirdikleri bilinmektedir. Annenin 2 yaşına kadar emzirmesi de dünya sağlık örgütlerinin önerisidir.

EN BÜYÜK ŞİKAYET BEBEK VE ANNEDE GAZ SORUNU

Emzirme döneminde en büyük şikâyet bebekte ve annede oluşan gaz sorunu. Emzirmenin ilk aylarında sık gözlenen ve hem anneyi hem bebeği sıkıntıya sokan gaz problemine. Annenin tükettiği besinlerin tüm içeriği bilinmesi gereken ilk parametredir ki tamamı ile süte geçmez. Annenin gaz yapan besinlerden uzak olması ve hassasiyet göstermesi genel anlamda önemlidir. İçerik sütün niteliğini kalitesini değiştirmektedir.

Özellikle doğumdan ilk 15-20 günlük süreçte çok katı olmasa da gaz yapabilen besinlerden uzak bir diyet uygulanması gerekir.

GAZ YAPAN BESİNLER

Gaz yapan besinler başta çiğ bütün sebze ve meyvelerdir. Sebzelerin ve meyvelerin pişirilmesi gaz yapan içeriğin kayba uğramasını sağlar. Meyvelerin komposto yapılması sebzelerin yemek yapılması bir örnektir.

Brokoli, karnabahar, pırasa, enginar, brüksel lahanası gibi besinler pişirilse haşlansa bile gaz yapıcı özellikleri tamamı ile kaybolmamaktadır.
İLK BİR AYLIK SÜREÇTE TÜKETİLMEYEBİLİR