Emziren anneler nasıl beslenmeli? Emziren anneler beslenmelerinde nelere dikkat etmeli? Bebeksafyasi.com’da.

Anne sütünün artırılması için annelerin elinden su bardağını bırakmaması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, emziren anneler için 15 maddede sağlıklı beslenme önerilerini açıkladı.

BESLENMEDE DİKKAT EDECEĞİNİZ BELLİ BAŞLI NOKTALAR:

1-HAFTADA EN AZ 2 KEZ BALIK TÜKETMEYİ İHMAL ETMEYİN.

Omega 3 kaynağı olan balık, anne sütünün kalitesine destek olur. Izgara, buğulama veya fırında tercih edebileceğiniz balığın taze ve mevsiminde olduğundan emin olun.
2-HER GÜN 1 ADET YUMURTA TÜKETMEYE ÖZEN GÖSTERİN.

Yumurta en kaliteli protein kaynağı besindir. Yumurtanız halanmış, omlet veya menemen şeklinde olabilir.

3-SÜT GRUBU BESİNLERE GEREKLİ ÖNEMİ VERİN.

Protein ve kalsiyum ihtiyacı için hergün en az 1 bardak süt tüketmeye özen gösterin (Günlük ihtiyaç tüm besinlerde olduğu gibi kişiden kişiye değişkenlik gösterir). Gaz şikayetine sebep olursa laktozsuz sütleri tercih edilebilirsiniz. Kahvaltıda peynir; öğle ve akşam yemeklerinde de yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin. Sindirim sisteminizin sağlığı için probiyotik özellikte olan kefir i her gün 1 bardak içmeyi alışkanlık haline getirin.

4-TAHIL GRUBU BESİNLERİ UNUTMAYIN.

Pilav, makarna, ekmek gibi tahıl grubu besinleri her öğün yeterli miktarlarda tüketin. Tam tahıllı olanları tercih edebilirsiniz.

5-YETERLİ PROTEİN ALDIĞINIZDAN EMİN OLUN.

Yumurta, süt ürünlerine ek olarak; Et, tavuk, köfte, hindi eti gibi et grubu besinleri, kişiden kişiye değişmekle birlikte; gün içerisinde ortalama 5 köfte kadar tüketmiş olmalısınız.
6-HAFTANIN EN AZ 2 GÜNÜ BİTKİSEL PROTEİN KAYNAĞI OLAN KURU BAKLAGİL YEMEĞİ TÜKETİLMELİDİR.