“Emziren anneler hem kendi gereksinmelerini karşılamak hem de bebeğine verdiği sütün verimliliğini artırmak için beslenmelidir” Uzman Diyetisyen Merve Tığlı Çınar, emziren annelerin beslenme konusunda nelere dikkat etmesi gerektiğini aktardı.

Anne sütünü artırmanın ilk ve en önemli şartı sıvı tüketimini artırmaktır. Bir kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarı 2,5-3 litre kadardır fakat anneler için bu yeterli değildir. Anne kendi gereksinmesinin yanı sıra sütü için de sıvı tüketmelidir. Bu da günde yaklaşık 3-3,5 litre sıvı tüketilmek anlamına gelir. Bunun 2 litresi sudan, kalanı şekersiz bitki çayları, ayran, çorba veya şekersiz meyve kompostolarından karşılanabilir.Anne sütünün verimli olmasına yardımcı olan, emziren annelere özel geliştirilen Kalsiyum, Demir, Folik asit ve A, C, D, E vitamini içeren sütlü içeceklerden tüketilebilir.

Anneler, bebeği ve kendisi için yeterli miktarda protein alımına özen göstermelidir. Sütün ana bileşenlerinden biri olan protein, emziren annelerin beslenmesinin olmazsa olmazıdır. Anneler her gün mutlaka et, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi protein kaynaklarından tüketmelidir. Özellikle kefir ve probiyotik içerikli yoğurtların anne sütünü artırıcı etkileri olduğu bilinmektedir.

Olası demir eksikliğini de gidermek için kırmızı et, yumurta, ceviz, badem, üzüm, kayısı vb. gibi demirden zengin besinleri tüketmek ihmal edilmemelidir. Demir yönünden zengin yiyeceklerle birlikte C vitamini kaynağı olan domates, biber, maydanoz, kıvırcık gibi taze sebzeler ve portakal, greyfurt, çilek gibi meyvelerin alınması demir emilimini artırır.