Bebek Bakımı (Kışın Doğan Bebek Bakımı)Bazı kadınlar için, emzirmenin ve biberonla beslemenin yararları ve zararları akademik düzeydedir. Bebeklerini emzirme gibi bir seçenekleri yoktur çünkü kendi sağlıkları ya da bebeklerinin sağlığı arasında seçim yapmaları gerekmektedir. Eğer tıbbi öykünüzde aşağıdakilerden herhangi biri varsa, kesinlikle emzirmemeniz önerilmektedir:

• Ciddi halsizlik oluşturan hastalık (kalp ya da böbrek yetersizliği veya şiddetli kansızlık gibi) ya da aşırı zayıf olma durumu (vücudunuzun sut üretebilmek için yağ depolarına ihtiyacı vardır).

• AIDS, tüberküloz ya da olası Hepatit B gibi ağır enfeksiyon (Hepatit B durumunda, eğer bebeğiniz doğduktan sonra gamma globulin ve Hepatit B aşısı ile tedavi edilirse emzirmeniz mÜmkün olabilir).

• Antitiroid, antikanser ya da antihipertansif ilaçlar; lityum; trankilizan ve sedatifler gibi anne sütüne geçen ve bebeğe zarar verebilen ilaçları düzenli olarak almanız gerektiği durumlar (buna karşın, geçici ilaç tedavisi emzinneyi etkilemez; ).

• GöğÜslerde yetersiz oranda salgı bezi dokusu bulunması (bunun göğüslerinizin büyÜklüğü ile bir ilgisi yoktur) ya da meme başının sinirsel yapısının zedelenmesi (yaralanma veya cerrahi ile). Bazı kadınların emzirmesi, bebeklerinin gelişmesi dikkatli medikal gözlem altında izlenerek mümkün olabilmektedir. Eğer meme kanseri nedeniyle bir göğsÜnüz ameliyat edildiyse, doktorunuza diğer göğsünüzle emzirme olasılığınızı sorun. Günümüzdeki bilgilerle bunun güvenilir olup olmadığı belli değildir. Bununla birlikte, kansere neden olan maddelerin, anne sütü ile anneden bebeğe geçmediği düşünülmektedir. Gelecekteki araştırmalar, belki de bize kanser ameliyatından sonra emzirmenin güvenilirliği ile ilgili daha çok bilgi sağlayabilecektir. Birçok uzman, meme kanseri nedeniyle ameliyat olmuş kadınlara, hamile kalmadan ve emzirmeden önce üç ila beş yıl beklemelerini önermektedir. Çünkü bu dönemde uyarılan hormonlar kanser hücrelerini aktive edebilir ve bu da kanser nüksü riskini artırır.

  •  Küçük göğüsleriniz varsa ya da meme başlarınız düzse emziremezsiniz.

Gerçek: Dış görünüş, hiçbir şekilde, süt yapımını ya da annenin süt verme yeteneğini etkilemez. Tüm göğüsler ve meme başları, ne büyüklükte ve ne şekilde olursa olsun, aç bir bebeği tatmin edebilir. Uyarıldığı zaman ereksiyona uğramayan içe çökmüş meme başlarının tam olarak işlevini yapabilmesi için daha fazla hazırlık gerekebilmektedir;