Mastit mastit belirtileri mastit tedavisi emziren annelerde mastit emzirme problemleri emzirme sorunları


Küçük oğlum çok şevkli bir emici ve göğüs uçlarımın biraz tahriş olmasına ve çatlamasına rağmen her şeyin iyi gittiğini düşündüm. Şimdi birden bire memelerimden biri hassaslaştı ve sertleşti, sütümün ilk geldiği zamanlardan daha da kötü.

Kadınların çoğu için sarsıcı bir başlangıçtan sonra emzirme göreceli olarak daha sakin bir seyir izler. Ama yaklaşık 1/20’sinde ki siz de onlardan biri gibisiniz, mastit problemi (memenin inflamasyonu) işleri karıştırır.

Bu enfeksiyon, emzirme döneminde herhangi bir anda ortaya çıkabilir, ama genellikle doğum sonrası dönemin onuncu ve yirmi sekizinci günleri arasında daha sıktır. Mastit sıklıkla mikropların bebeğin ağzından meme ucundaki ciltteki çatlak ve yarıklar yoluyla süt kanallarına geçmesi sonucunda olu- 508 şur. Çatlak meme başları genellikle süt emen bebeklerin yarattığı zorluklarla karşılaşmamış olan yeni süt veren annelerde görülür. Bu yüzden de mastit genellikle bu kadınları daha sıklıkla tutar.

Mastitin belirtileri ciddi tahriş, sertlik, kızarıklık, sıcaklık, tutulan kanal üzerinde şişlik, yaygın titreme ve yaklaşık 38-39 derece üzerinde ateştir, ama bazen tek belirtileri ateş ve halsizlik olabilir. Acil tıbbi tedavi önemlidir, bu nedenle bu gibi belirtileri doktorunuza hemen bildirin. Doktorun verdiği tedavi yatak istirahati, antibiyotik, ağrı kesici kullanımını ve buz veya sıcak tatbikini gerektirebilir.

Mastitli memeden emzirmek ağrılı olsa da bundan kaçınmamalısınız. Aslında sütü akıtmak ve birikmesini önlemek için bebeğinizin sık sık emmesine izin vermelisiniz. Eğer bebeğiniz sütü tamamen almazsa el yardımı ya da pompa aracılığıyla her öğünden sonra memedeki sütü boşaltın. Enfeksiyonu bebeğe geçirmekten korkmayın çünkü enfeksiyonu başlatan mikroplar zaten büyük olasılıkla onun ağzından geldi. Mastit tedavisini geciktirmek belirtileri çok acı verici, ağrılı olan etrafında şişkinlik, hassasiyet ve sıcaklık artışı olan, ateşin 38-39 derece arasında seyrettiği bir meme apsesine sebep olabilir.