Emzirme dönemi emzirme döneminde doğum kontrol emzirme döneminde cinsellik emzirme döneminde korunma


Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, lohusalık döneminden sonra adet görmeye başlamanız 3 ila 4 ay, bazı durumlarda daha uzun zamanınızı alabilir. Bebeğinizi emzirmiyorsanız, 4 ila 8 hafta arasında adet görmeye başlayabilirsiniz. Bu da yumurtlamanın başlaması demektir.İkinci bir gebelik, yeni doğum yapmış kadın için hiç beklenmedik bir yük olur. Annenin eski gücünü toplaması için en az 2 senenin geçmesi gerekir.

Çocuklarıyla daha iyi ilgilenmesi açısından da geçen sürenin uzunluğu önemlidir. Hala annesine bağımlı olan ilk çocuğun hemen ardından bir başka çocuğun olması, çocuklarınızın sağlıklı yetişmesi açısından da zordur. Bu riskleri almamak için,doğumdan sonra hamile kalmamanın önlemlerini almalısınız.

Emzirme döneminde yumurtlama olmayabilir ya da adet görmeyebilirsiniz. Bu, emzirmenin sıklığına ve emzirme süresinin uzunluğuna göre değişmekle birlikte, emzirmeyen kadınlara göre gebe kalma şansınızı düşürür. Eğer seyrek emziriyor ve aralarda mama veriyorsanız gebe kalma olasılığınız yüksektir. Yine de emzirme, bir doğum kontrol yöntemi değildir. Gebelikten sonra adet görmeye başlamadan önce yumurtlama meydana gelebilir. Eğer doğum kontrol yöntemi uygulamazsanız, emzirseniz bile gebe kalabilirsiniz.

Emzirme döneminde doğum kontrol hapları kullanmanız, özellikle ilk haftalarda sütünüzün azalmasına sebep olacaktır. Bunun için emziren kadınlar doğum kontrol hapı dışında başka yöntemler aramalıdırlar. Rahim içi araç {spiral), normal doğum yapan kadınlara 40 günden sonra takılabilir. Fakat sezaryen ile doğum yapmışsanız 2 veya 3 ay beklemeniz gerekir. Rahim içi aletin emzirmeye hiçbir etkisi yoktur. Bunların haricinde erkeklerin prezervatif kullanması veya geri çekilme gibi doğal yöntemleri uygulaması da doğum kontrol yöntemlerindendir.