Daha Büyük Bebeklerin BeslenmesiAltı aylık olana dek bebekler yalnızca anne sütüne gereksinim duyar.Altı aylıktan sonra ek besinlere geçilebilir. İlk yıl boyunca , sonraki yıllarda da önemini koruyacaktır. Ek beslenmeye geçtiğinizde bebeğiniz için sağlıklı  besinleri kolaylıkla hemde ucuza çıkarabileceğiniz  aklınızda olsun.Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.Yeni beslenme düzenine geçerken bebeğinize katı besinleri azar azar verin;ailece yediğiniz yemekleri de onunkiyle aynı zamana denk getirmeye çalışın.Böylelikle bebeğinizin yeme düzeni tüm aileninkiyle bütünlenmiş olur.Bir yandan da istediği ölçüde ve gerektiği sürece anne sütüyle beslenmeyi sürdürebilir.

 

Ne Sıklıkta Emzirilmeli? 

Bebeğiniz büyüdükçe beslenme süresi ve sıklığı değişecektir.Acıkınca, susayınca, üşüyünce yorulunca yada yalnızca sokulup sarılma itkisiyle süt emmek isteyebilir.Kimi bebekler sık sık, kimileri de daha seyrek emmek ister.Kararı bebeğe bırakın.Bebeğinizin emme düzeninin değişmesi , sütünüzün azaldığı anlamına gelmez:Bebeğiniz artık büyümeye başlıyor,bundan daha doğal bir şeyde olamaz!Onu katı besinlerle tanıştırdığınızda, bakın daha neler değişecek.

İşe Dönüş

Çalışırken de bebeğinizi anne sütüyle besleyebilirsiniz.Ama bunu önceden tasarlamanız gerekir.Evde olmadığınız zamanlarda bebeğinizin sütünü kaşık ve ya fincanla,altı aylıktan büyükse yumuşak emzikli akıtmaz bardaktan içebilir.Neyle içerse içsin , bebeğiniz bu yeni beslenme yöntemine alışması zaman alacaktır.Bu nedenle yeniden çalışmaya başlamadan önce  bebeğinizi başkasının verdiği kaşık ve ya fincandan içmeye alıştırmalısınız.Yalnızca anne sütüyle beslenmesini istiyorsanız,süt kanallarının uyarılmasını sağlam için gündüzleri işteyken sütünüzü boşaltmanız gerekir.Bebeğinize gündüzleri hazır mama verilmesini,akşamları ve geceleri onu emzirmeyi yeğleyebilirsiniz.Sütünüzün miktarı bebeğin gereksinimlerine uygun biçimde değişecektir.

  • İşe dönmenizden birkaç hafta önceden başlayıp anne sütü stokunu çoğaltın.Bunu saklamak için donduruculara özgü naylon torbalardan yararlanabilir,sütü üç ay süreyle dondurucuda tutabilirsiniz.Kullanacağınızda, dondurulmuş sütü oda sıcaklığında çözülmeye bırakın;ısıtmak içinde sıcak su dolu kasenin içimde beklettin.
  • İşyerinde sütünüzü boşaltmak için mikroptan arındırılmış gereçlere, sakin bir yere ve sütü saklayacak soğutucuya gerek vardır. Sütü cam kaplar içinde buz torbasına ya da piknik termosuna koyarak taşıyabilirsiniz.
  • Gerekiyorsa akşam ve gece emzirip memelerinizi boşaltın.
  • Bebeğinize bakan kişiye akşam öğünü için oyalanmasını söyleyin; işten döndüğünüzde emzirirken, bebeğin daha iştahlı olduğunu göreceksiniz.

Bebeği memeden nasıl keserim?