Emzirme emzirme dönemi emzirmede huzursuzluk emzirmek istememek anne sütü emzirmede suçluluk duygusu


Sizden önceki gerçekler; onları okudunuz ve tekrar okudunuz, onları düşündünüz ve tekrar düşündünüz ve belki de hala kararsızsınız. Bunun nedeni, bugünlerde aldığınız tüm kararlar gibi, emzirme ve biberon arasında yapacağınız seçim de gerçeklere dayanmamaktadır. Bu, büyük oranda, sizin ve kocanızın nasıl hissetliğine bağlıdır.

Gerçekten emzirmek istediğinizi hissediyor fakat bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra işe geri dönmeyi planladığınız için bunun pratik olmadığına mı inanıyorsunuz? Koşulların sizi ve bebeğinizi bu deneyimden yoksun bırakmasına izin vermeyin. Birkaç hafta süresince emzirme,hiç emzirmemekten daha iyidir; hem siz hem de bebeğiniz çok kısa bir emzirmenin bile yararını görürsünüz. Çok az bir ekstra fedakarlık ve planlama ile, işinize geri döndükten sonra bile bebeğinizi emzirmenizi sağlayacak bir düzen kurabilirsiniz.

Emzirme ile ilgili olarak kesinlikle olumsuz mu hissediyorsunuz ve emzirmenin faydaları ile ilgili gerçekler hala yeterince ikna edici değil mi?Yine de emzirmeyi bir kez deneyebilirsiniz. Eğer duygularınız olumlu yönde değişmezse emzirmeyi bırakabilirsiniz. En azından bebeğiniz, kısa bir süre de olsa (hiç olmamasından daha iyidir),emzirmenin faydalarından yararlanacak ve siz içinizi kemiren şüphelerden kurtularak, denediğinizi bileceksiniz. (En iyi emzirmenizi gerçekleştimleden vazgeçmeyin. Genellikle, en iyi koşullarda bile, anne ile bebek arasında iyi bir emzirme ilişkisi kurulması en az bir ay ya da altı haftalık bir süre almaktadır.)