Bebek Mamasının Hazırlanması

bebek maması hazırlama oyunları baba, 9 aylık bebege evde mama hazırlayalım, 3 aylık bebek in süt hazırlanması


İlk haftalarda bebeğiniz sık sık acıkacağı için mamasını önceden hazırlayıp buzdolabında saklamanız iyi olur. Bebeğinize dokuz aylık olana dek süt çocukları için hazırlanmış mamalardan vermelisiniz. Bu mamalar işlenmiş inek sütünden yapılır. Bebeğinizi ne tür mamayla besleyeceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Bebeğe vermeye başladığınız mamanın türünü ve markasını değiştirmeniz onun midesini bozabilir; doktorunuza danışmadan böyle bir şey yapmayın. Bebeğinize bir yaşından önce inek sütü içirmeyin.

Mamanın hazırlanması
Süt çocuğu için yapılmış mamalar daha ucuz olması ve kolay hazırlanması için toz halinde satılır.Kutunun üzerinde ne ölçüde suya ne ölçüde toz karıştıracağınız yazılıdır. Tozu kutudan ölçeğiyle, ölçeğin içine sıkıştırmadan alın. Ölçekteki fazla tozu bıçağın sırtıyla kutuya dökün. Bu oranlara titizlikle uymanız gereklidir. Mamanın çok az suyla hazırlanması aşırı yoğun olmasına yol açar. Bu da bebeğin aşırı kilo almasına ve böbreklerinin zarar görmesine neden olabilir. Fazla sulu hazırlanan mama ise bebekteki kilo artışını yavaşlatır. Kıvamında hazırlanmış mamayı bebeğinizin doyana dek içmesine izin verin.
Mama hazırlamak için kaynatıp ılıtacağınız suyun taze ve soğuk olması gerekir. Aşağıda sıralanan sular kullanılmamalıdır:

  • Daha önce kaynatılmış ve çaydanlıkta beklemiş suyu kullanmayın.
  • Suyu yumuşatan bir aygıt takılı olan musluklardan alacağınız suyu mama için kullanmayın; sudaki fazla sodyum (tuz) bebeğin böbreklerine zarar verir.
  • Filtre takılı musluklardan alacağınız suyu mama için kullanmayın. Filtrede zararlı bakteriler birikebilir.
  • Maden suyu kullanmayın; içindeki sodyum ve mineraller zararlı olabilir.
  • Niteliğini bilmediğiniz kuyu suyu kullanmayın.

Mamayı doğrudan biberonda ya da başka bir kabın içinde karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
Hazır sıvı mamalar1
Kimi mamalar 250 mililitrelik karton kutularda, sıvı olarak satılır. Bunlara ayrıca su eklenmesi gerekmez.Ancak biraz daha pahalıdır. Karton kutulardaki hazır mamalar UHT (çok yüksek ısıyla işleme) yöntemiyle hazırlanarak mikroptan arındırılmıştır. Kutuları serin yerde saklamalı, son kullanma tarihini geçirmemelisiniz. Bir kez açıldığında, hazır mamayı buzdolabında en çok 24 saat saklayabilirsiniz. Açılmış kutuyu buzdolabına ne zaman koyduğunuzu anımsayamayacaksanız, bebeği besledikten sonra kalan mamayı atmanız daha güvenli olur.
Bebeğim ne kadar mama ister?