hamile gebeEmzirmek, her ne kadar doğal bir şey olsa da sizin de bebeğinizin de emzirme konusunda eğitime gereksiniminiz vardır. Doğum hastanesinde hemşireler doğru emzirme tekniklerini gösterecektir. Anne memesi, bebeğin yanağına yaklaştığı anda bebek aranmaya başlar ve genelde memeyi bulur. Bebeğin burnunun rahat nefes alabilecek şekilde yerleşmesi ve ağzının memeyi iyice kavraması gerekir. Meme ucunun etrafındaki tüm areoların bebeğin ağzı tarafından kavranması gerekir. Bebek sırf meme ucunu emerse bu, meme ucunun tahriş olmasına ve acımasına neden olabilir. Bebek, emmeyi bıraktığında bir parmak hafifçe ağzına sokulup meme serbest bırakılır.
Emzirmenin oturması zaman alır. Let down refleksi dediğimiz sütün bırakılma refleksi birkaç gün içinde gelişir ve anne, sütünün geldiğini hisseder. Ilk ay bebek için de anne için de öğrenme sürecidir. ilk ay biberon ve emzik kullanılmamasında yarar vardır.
Bebeğin açlık sinyallerini tanımaya çalışmakta ve emzirmeler arasında en az 1.5 saat tutmakta yarar vardır. Ancak bunun gelişmesi zaman alır. Yine emzirme rutininin oturduğu zaman, bir defada bir memeyi vermekte ve memeleri sırayla emzirmekte yarar vardır.