Bebek Beslemenin Püf NoktalarıİSTEK ÜZERİNE BESLEME

Bu, belli bir program olmaksızın, bebeğin acıktığını belirttiği her zaman beslenmesi anlamına gelir.Açlık, yenidoğan bebeğiniz için yeni bir duygudur. Anne karnında sürekli beslenen bebek dünyaya geldiğinde besinlerini belli aralıklarla almak zorunda kalır. Sindirim sistemiyse uzun aralıklarla fakat çok yiyecek alacak ölçüde gelişmemiştir. Bu nedenle başlangıçta azar azar ama sık aralıklarla beslenmelidir.Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek bir şey kazanamazsınız. Ağladıkça strese girer ve emmeyi reddeder. Onu besleyebilmek için yatıştırıp rahatlatmanız gerekebilir. Bebeğinizin gereksinimlerini karşılayarak onu şımartmış olmazsınız. İlk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca nedeni midesinin boş olmasıdır. Sonraları, sindirim sistemi gelişip midesi genişledikçe, her defasında daha çok yiyecek, öğün aralarını da uzatacaktır.

Günde kaç kez?
Bebeğiniz ne zaman acıkırsa o zaman yemek isteyecektir.İlk günlerde bu oldukça sık olacağından bebeğin ne zaman acıkacağını kestirmek güçtür. Üçüncü ya da dördüncü günlerde iki Üç saatte bir acıkabilir, bu nedenle bebeği günde sekiz kez beslemek, bu arada akşamüstü birkaç kez kısa kısa emzirmek gerekebilir. Bebekler, genellikle, mideleri boş olarak beş saatten fazla uyuyamaz, bu nedenle geceleri iki ya da üç kez beslemek zorunda kalabilirsiniz.Anne sütü daha çabuk ve kolay sindirildiği için anne sütüyle beslenen bebekler mamayla beslenenlere göre daha sık acıkır.
Bebeğiniz Üç aylık olunca gündüzleri beş, geceleri ise bir ya da iki kez beslenmeye alışmış olacaktır. Mamayla besliyorsanız dört saatte bir besleme düzenini daha kolay kurabilirsiniz.
ÖZEL DURUMLAR