Bebeğinizin Beslenme Gereksinimleri

1 ve 2 hafta, yeni doğan bebek, 3 ve 4 hafta, 6-7-8-9 aylık, 6 aylık bebek


Anne sütü ya da biberonla beslenme düzenini katı besinlerle nasıl dengeleyeceğiniz konusu bebeğinizin yaklaşımına ve sizin yaşam biçimine bağlıdır. En önemli nokta bebeği zorlamamaktır. Her gelişmeyi adım adım gerçekleştirmeli, her adımda, bir sonrakine geçmeden önce bebeğin uyum göstermesi için bir süre beklemelisiniz. Aşağıdaki bilgiler yalnızca, altıncı ay dolaylarında başlanmasını öngören bir örnektir. Sizin bebeğinizin katı besinlere ne zaman başlaması gerektiğini doktorunuza danışın. Emziriyorsanız, sizin süt Üretme sisteminizin de ağır ağır durdurulması gerekir. Her girişimde bir öğünü bırakın ve ikincisini bırakmak için Üç gün bekleyin. Bebeğiniz bir yiyeceği almak istemiyorsa, tadını beğenmediğindendir ve buna, onun da hakkı vardır.

ADIM ADIM SÜTTEN KESME KILAVUZU

Aşeme/Yaş

1.ve 2.  haftalarda

6.aylık 

Ne yapmalı?

Öğlen öğünlerin tatması için, sütünün yada mamasının  yarısı verdikten sonra , bir tatlı kaşığı tahıl unu maması ,sebze yada meyve püresi yedirin.Alışması için aynı tür yiyeceği üç gün üst üste verin.

İçecekler

Biberonla besliyorsanız ,arada sırada bebeğinize kaynatılmış su verin.

3. ve 4. haftalarda

6,5 aylık

Ne yapmalı?

Katı besini kahvaltı sırasında , beslenmenin ortasında tattırın. Pirinç  unu yada glütensiz başka bir tahıl unu maması verebilirsiniz.Öğle öğünlerine katı besin  miktarını 3-4 çay kaşığına çıkarın.

İçecekler

1

Kaynatılıp ısıtılıp su yada sulandırılmış meyve suyu verebilirsiniz.İstemezse üstelemeyin.

5. ve 6. haftalarda

7 aylık