Bebeğin EmzirilmesiBebeğinizi anne sütüyle beslemenin sayısız yararları vardır; ona doğanın sağlayabileceği en iyi besini veriyorsunuz demektir. Bu nedenle, ilk günlerde kimi güçlükler çekseniz bile emzirme konusunda gayretinizi eksiltmeyin. Bu yeni beceriyi bebeğinizle birlikte siz de öğreneceksiniz. Önceleri nasıl emeceğini bilmiyor ya da uzun süre ememiyorsa üzülmeyin, biraz sabırlı olun yeter. Doğumdan hemen sonra bebeğinizin çok fazla besin almasına gerek yoktur. Bu arada meme uçlarınızın sertleşerek emilmeye alışması için yeterli zamanınız olacaktır. Emzirmekte zorlanırsanız doktorunuz size yardımcı olacaktır.Yeter ki emzirme konusunda kararlı olun, hemen pes etmeyin. İlk haftaları atlattıktan sonra, bebeğinizi aylar boyunca başarıyla besleyecek bir yöntemin kendiliğinden geliştiğini göreceksiniz.

 

Yaklaşık bir saat boyunca böyle kalabileceğiniz için ikinizin de rahat edeceği bir konumda oturum.Derin bir soluk alarak omuzlarınızı gevşetin. Siz ne denli rahat olursanız, bebeğiniz de o denli rahat emer. Cildinize yeterince dokunabilmesi için bebeğinize olanak tanıyın. Olabiliyorsa, üstünüze bütünüyle çıkarın, böyle daha rahat ettiğinizi

2

göreceksiniz.Bebeğiniz kendini memeye ‘kenetleyip’ etkin biçimde emecektir.

ÖNCE RAHAT OLUN

İlk emzirmeler
Önce rahatça, dik oturun. Sırtınızı yaslayın. Kolsuz alçak bir sandalye bu iş için en uygundur.Yataktaysanız sırtınızı yastıklarla destekleyin. Bebeğiniz göğüs göğüse geleceğiniz biçimde size dönük olmalıdır. Emzirmek için öne doğru eğileceğinize bebeği memeye yaklaştırmak için altına minder  koyabilirsiniz.

Emzirmeye alışınca
Emzirme olayına ikiniz de alıştıktan sonra, rahat ettiğiniz her konumda emzirebileceğinizi göreceksiniz. Bağdaş kurarak oturma, özellikle sırtınızı yaslayabilirseniz, çok uygun bir konumdur.