Bebeğinizle ilgili ilk kararlarınızdan, biri de onu anne sütüyle mi biberonla mı besleyeceğinizdir.Çok ender bir-iki durum dışında, tüm bebeklerin anne sütüyle beslenmesi önerilir, çünkü anne sütüyle beslenen bebekler daha sağlıklı olur; kulak, göğüs,mide-bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonlarına daha az yakalanır. Astım, alerji, egzama gibi hastalıklar daha az görülür. Anne sütüyle beslenen bebekleri yatıştırmak daha kolay olur.

breastfeeding

Emzirmek sizin için de yararlıdır. Doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirmeye başlarsanız aşırı kanama tehlikesi azalır. Emzirmeyi sürdürürseniz gebe kalmadan önceki kilonuza daha çabuk dönersiniz. Üstelik araştırmalar, emzirmenin kadınlarda göğüs kanserine yakalanma riskini azaltabileceğini gösteriyor. Bebeğinizi emziremiyorsanız unutmayın:Bebeğiniz için sevgi ve kucaklanmak da en az anne sütü ölçüsünde önemlidir.

ANNE SÜTÜ MÜ , MAMA MI… ANNELER NE DİYOR?
Kim kadınlar daha gebe kaldıklarında, bebeklerini emzirmek istediklerinden emindir. Kimileriyse henüz kararsızdır. Kararınız ne olursa olsun, emzirme konusunda doğumdan önce bilgi edinmenin sayısız yararı vardır. Bu konuda bebeklerini emzirmiş kadınlara, doktorunuza, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlere danışabilir, İnternet’teki güvenilir sağlık sitelerinden bilgi edinebilirsiniz .
“Anne sütünün bebeğim için en ideal besin olduğunu biliyordum. Bebeğin anne sütünü daha iyi sindirdiğini, üstelik ona gerekli tüm besleyici öğelerin anne sütünde olduğunu söyleyebilirim. “
Anne sütünde bebeğinizin bağışıklık sistemi olarak gelişene dek gerekli olan hastalıklara karşı savunucu maddeler vardır.Ayrıca kimi alerjilere koruyucudur.Ailenizde bir alerji varsa bu çok önemli bir noktadır.
“Bebeğim her istediğinde sütümün, hem steri hem de uygun sıcaklıkta uygun bulunması benim için büyük bir kolaylıktı. “
Bebeğinizle dostlarınıza gittiğinizde, gezintiye çıktığınızda, yolculuklarda ya da sözgelimi, parka gittiğinizde anne sütü en elverişli besindir.
“Bebeğim çığlığı bastığında onu yatıştırmanın en etkili yolu her zaman ağzına mememi dayamak oldu.”
Anne sütüyle beslenen bebekler, hazır mamayla beslenenler gibi yaygaracı olmaz.Daha az gaz sancısı, kabızlık çeker.Daha az hastalanırlar.
“Ben hep emzirirsem memelerimin sarkacağından korkardım.Ama doktorum, eğer memelerin sarkacağı varsa, bununla ilgili değişikliklerin daha gebelikte başlayacağını söyledi. “
Doğumdan sonraki ilk aylarda, emzirme zamanlarından önce göğüslerde bir dolgunluk olur. Zamanla bu duygunun ara ara, sözgelimi, bebeğiniz uzun bir uykudaysa oluştuğunu göreceksiniz.
“Sezaryenden sonra çok yorgunluk ve ağrı çekiyordum, bebeğimse sık sık meme istiyordu. Eşimle annemin yardımlarıyla altından kalkabildik. “
Doğumdan sonra tüm annelerin yardıma gereksinimi vardır. İlgisini tümüyle bebeğine vermesi, yaşamındaki bu küçük insana alışması için zaman gerekir.
“Memelerim çok küçük olduğu için emziremeyeceğime inanıyordum. Oysa öyle çok sütüm oldu ki bebeğim memelerimin küçüklüğüne hiç aldırmadı. “
Hemen hemen tüm annelerin yeterli sütü olur. Sütünüz yeterli değilse, bebek gereken kiloya ulaşamaz. Bu konuda kuşkunuz varsa doktorunuza danışın.
“Başlarda geceleri emzirmekte gerçekten çok zorlandım.Ama sonradan doktorum yatarak nasıl emzirebileceğimi gösterdi.Artık birlikte uyuyoruz, bebeğim her acıktığında sütümü emiyor. “
Yatarak emzirmek, bir yandan da dinlenebilmeyi sağlayan çok yararlı bir yöntemdir. Unutulmamalıdır ki özellikle anne ya da baba sigara içiyorsa, yatıştırıcı ilaç, alkollü içki ya da uyuşturucu kullanıyorsa bebeklerin altıncı aya dek anne babalarıyla birlikte uyuması çok sakıncalıdır. Bebeğinizi yatakta yanınızda yatırıyorsanız yatak örtülerinin dağınık, yığın halinde durmamasına, bebeğin yastıklara yaklaşmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çevrenizde, yatakla duvar arası gibi, bebeğinizin sıkışacağı boşluklar da bulunmamalıdır.
“Bebek doğduktan sonra eşimden çok yardım gördüm, ama emzirme sırasında kendini dışlanmış hissettiğinden yakınıyordu. Desteğinin benim için ne denli önemli olduğunu, onu çok sevdiğimi anlattım. İkimiz de bunu unutamayız.”
Anneler ve babaların çocuklarının yaşamındaki yeri eşit önemdedir, yalnızca rolleri başkadır.