Bebeğimi emzirirken nelere dikkat etmem gerekir? Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim?

Emzirmenin birçok faydası olduğu kadar zorlukları da var. İşte bu zorluklar anneleri “acaba başarabilecek miyim?” diye endişelendirir. Oysa doğru emzirme tekniklerini bildiğiniz takdirde emzirmek tahmin ettiğinizden çok daha kolay!

Nasıl emzirmelisiniz?

İlk saatlerden itibaren bebeğinizi istekle, uygun koşullarda ve doğru teknikle emzirmeniz anne sütü ile bebeğinizi besleyebilmenizin en önemli koşulu! Neden mi? Emzirme sırasında salgılanan bazı hormonlar yeni süt yapımını uyarır. İşte başarılı emzirme için püf noktaları:

– Başarılı bir emzirme için her şeyden önce bebeğinizi doğru kucaklayın ve pozisyon alın.
– Rahat bir koltukta, sırtınız dik olarak oturun.
– Bebeğinizin yüzü ve gövdesi aynı doğrultuda ve size dönük, başı gövdeye göre yüksekte olmalı. Onu eğri bir çizgi oluşturacak şekilde kucaklayın.
– Bebeğinizin başını, emzirdiğiniz göğsünüzün tarafındaki kolu dirsekten bükerek, dirsek kıvrımının hemen önüne yerleştirin. Bebeğin başına arkadan bastırmayın.
– Kolunuzun altını gereğinde bir yastık ile destekleyin.
Bebeğiniz göğüs başıyla değil, göğüsle beslenir. Buna dikkat edin.
– Uygun kavrama bebeğin emmesini kolaylaştırır, süt üretiminizi harekete geçirir ve göğüs uçlarının kurumasını engeller. Emzirme sırasında bebeğinizin dilinin ve ağzının aktif olarak çalıştığını hissetmeniz gerektiğini unutmayın.
– Bebeğinizin ağzına aldığı göğüs kısmı yeterli değilse, kenardan ağzını açmak için nazikçe serçe parmağınızı kullanın, emzirmeyi kesin ve göğsünüzü tekrar kavramasını sağlayın.