elleboşalt


MEME BAŞINI BULMA

1.Bebeğinizde ,meme başını aramasını ve besin bulmasını sağlayan , doğuştan gelme bir refleks vardır.On günlük oluncaya dek, bu refleksi uyararak memeyi bulmasını sağlayabilirsiniz.Meme başını yanağına sürtün.Başını çevirerek ağzıyla memeyi arayacaktır.

2.Bebeğiniz başını içgüdüsel olarak döndürmüyorsa areolanın hemen gerisini hafifçe sıkarak biraz süt gelmesini sağlayın. Bu birkaç damla sütü bebeğinizin dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayabilirsiniz.
3.Bebeğinizin başını yaklaştırarak yanağını meme hizasına, dilini meme ucunun altına getirin. Memeyi ağzına verin.

 

KENETLEME

1.Meme başı bir kez ağzına girdikten sonra bebeğiniz yalnızca emmez , areolanın hemen ardındaki  süt bezlerini çenesiyle bastırarak süt “sağar.”Bebeğiniz meme başını yalnızca emiyorsa , hiç süt alamayacağı gibi, memede de çatlaklar oluşur.Arada keskin bir sızı duyarsanız derin soluk alarak gevşemeye çalışın

2.Sizin açınızdan bakıldığında ,memeye kenetlenmiş olan bebeğiniz ağzı genişçe açılmış ve meme bu boşluğu doldurmuş görünür.Şakak ve kulaklarının , çene kaslarının hareketine bağlı olarak oynamasından bebeğin süt aldığını anlayabilirsiniz.

SÜT REFLEKSi

Bebeğin süt emmesi depolanmış sütün salınmasını sağlayan bir reflekse neden olur.Bu refleksi bebeğiniz emmeye başladığı anda, bir sıcaklık akışı gibi içinizde hissedebilirsiniz.Ancak hissetmeseniz de kaygılanmayın;bunu herkes fark etmeyebilir.Refleksin etkisiyle öbür memeden de süt akıyorsa , bu sütü bir meme koruyucada biriktirebilir yada sutyeninizin   içine temiz bir bez yerleştirebilirsiniz.

 
ÖBÜR MEMEDEN EMZİRMEK İÇİN

1.İlk memeden alabildiğince süt alması için bebeğinize gerekli zamanı tanıyın. Böylece memeniz boşalır, küçülür ve hafifler. Bebeğiniz, arada sırada süt almayı bırakıp yalnızca emmeyi sürdürebilir. Dakikalar geçmesine karşın süt emmiyorsa bebeği memeden alabilirsiniz. Memenizi birdenbire çekmeyin, canınız yanabilir. Emmeyi bırakması için bir parmağınızı dudaklarının arasından yavaşça ağzına sokabilirsiniz.