Bebek Gelişimi (Bebeğinizi Yeni Emzirmeye Başlamak)

anne sütünün özellikleri, anne sütünün özellikleri pdf, anne sütünün özellikleri ve önemi, anne sütünün özellikleri nelerdir, anne sütünün özellikleri kısa, anne sütünün özellikleri nedir, anne sütünün özellikleri neler, anne sütü özellikleri


Anne sütü en doğal, en yararlı ve en kolay beslenme yoludur. Hem bebekle annenin bağlanmalarında önemli rol oynar hem de bebeğin ve annenin sağlığına sayısız yararı vardır.
Pek çok anne, anne sütünün bebeğe verilen diğer tüm besinlerden üstün olduğunu bilir. Anne sütü birçok yararlı madde ve yararlı hücre içerir. Üstelik tüm bu maddeler ve hücrelerin birlikte çalışabilme özelliği vardır. Unutulmamalıdır ki anne sütü, bebekler için tasarlanmıştır.
Anne sütü insan türüne özgüdür. Her memeli türünün ürettiği süt, o türün yavrusunun büyüme ve gelişmesi için ideal olandır. insan türü en yavaş büyüyen, ancak beyni en gelişmiş memelidir. Bunun için insan sütünde protein oranı diğer memelilere göre azken, hızlı büyüyen beynin ihtiyaç duyduğu karbonhidrat miktarı fazladır.
Anne sütü, sağlıklı yenidoğanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak vitamin ve minerallere sahiptir (D vitamini hariç). içeriği sürekli değişir. Bir öğünün başından sonuna kadar, bir günden diğer güne sürekli değişen bir içeriğe
sahiptir. inanılmaz bir şekilde anne ve bebek birbirlerine uyarak kendilerini ayarlarlar. Örneğin; bir öğündeki yağ oranı daha düşükse (yağ en fazla değişen maddedir) bebek daha çabuk acıkacaktır. Ve anne de bebeğin sinyallerini dinleyerek bebeği sık sık beslerse, bebek yağ içeriği daha yüksek bir süt alacaktır (Meme tam dolu değilken çıkan sütün yağ içeriği daha fazladır.). çocuğun aldığı yağ miktarı böylece ihtiyacı kadar olacaktır.