anne sütünün faydaları, anne sütünün faydaları maddeler halinde, anne sütünün faydaları pdf, anne sütünün faydaları nelerdir, anne sütünün faydaları vine, anne sütünün faydaları makale, anne sütünün faydaları video, anne sütünün faydaları komik video


Anne sütünün önemi ve faydaları nelerdir?

Anne sütünün bebeğin gelişiminden hayat boyu sağlık durumuna kadar mucizevi faydalarını biliyor musunuz? Sizlere en doğru bilgileri aktarmak için anne sütü hakkında merak edilenleri Prof. Dr. Sabri Acar’a danıştık. Anne sütü nasıl artırılır, emziren anne nasıl beslenmelidir, ek gıdalara ne zaman başlanmalıdır gibi önemli sorulara bilimsel yanıtlar aldık.

Doğumu takiben bebek ne zaman beslenmeye başlamalıdır ?

Bebek,normal doğmuş ise,doğumu izleyen ilk yarım saat içinde,mümkünse çıplak bir şekilde anne vücuduna temas etmeli ve anne memesine tutulmalıdır. ( Bu işlem sezaryenla doğumlarda1-2 saat gibi biraz daha geç olabilir.) Böylece; anne ile bebek arasında psikolojik bir bağlantı kurulmuş olmakta ,bebek tarafından anne meme başlarının uyarılması ile prolaktin ( süt salgılayan hormon ) salgılanmaya başlamış olur.

Bebekler,ne kadar sıklıkla –kaç saat aralıklarla beslenmelidir ?

İlk kez bebek sahibi olan annenin sütü 24 saat içinde tam olarak gelmeyerek,2.güne kadar uzayabilir. Ancak yine de anne bebeğini emzirmek için gayret sarfetmelidir. İlk günlerdeki süt koyudur. Kolostrum denilen bu sütün miktarı azdır ancak bebeğin beslenmesinde ,bağışıklık sisteminde mikroplara karşı korumada oldukça faydalıdır.

İlk günlerde anne bebeğine alışana kadar 1-2 saatte bir hatta neredeyse her ağladıkça emzirmelidir. Anne bebeğinin ne zaman acıktığını ilk birkaç ay içinde öğrenir ve emzirme aralıklarını 2-3 saatte bir