Anne sütü nasıl oluşur? Anne sütünü artıran faktörler nelerdir? Bebek emzirirken nelere dikkat etmeli?


Hamilelik boyunca, bebek doğuma hazırlanırken annenin hormonlarındaki değişim ile, memelerdeki süt bezleri süt salgılamaya hazır hale gelir. Bebek doğduktan sonra sütün oluşması için emmesi gerekir. İlk 3-4 gün kolostrum denilen açık renkli bir süt gelir. Dördüncü günden itibaren normal anne sütü oluşur. İlk günden itibaren bebeğinizi sık ve arzulu emzirirseniz, süt oluşumu artar. Bebeğiniz emerken diğer beslenme için süt oluşumu da başlar. Bebeğiniz ne kadar fazla memeyi çekip boşaltırsa, o kadar çok süt oluşur. Arz-talep dengesi içerisindedir.

İştahlı bebeklerin annelerinin sütleri bol olur. Bebeğinizi emzirdiğiniz süre içerisinde, özellikle süt üretiminin başladığı ilk günler ve haftalarda, gergin ve stresli olmamaya dikkat edin. Fiziksel ve psikolojik gerginlik durumlarında anne sütünün oluşumu azalır. Üzülme, uykusuz kalma, yorgun olma gibi durumlardan uzak durmaya çalışın. İlk günlerdeki huzurunuzu sağlamak, size en yakın olan eşinize düşecektir. İhtiyaçlarınız karşılanıp, rahat bir ortamda bulunursanız bebeğinizi emzirmek için zorluk çekmezsiniz.

Sütünüzün çoğalması için beslenme rejimine de dikkat etmeniz gerekir. Bol proteinli besinler alın. İçebildiğiniz kadar su ve meyve suyu için. Günde 10- 12 su bardağı kadar süt, ayran, komposto, limonata, meyve suyu gibi içecekler almalısınız. Fazla kilolardan şikayetçiyseniz, karbonhidratlı besinlerden uzak durarak da bebeğiniz için gerekli besinleri alabilirsiniz. Özellikle süt, yumurta, meyve ve sebze, et, tavuk, balık gibi yiyecekleri günlük öğünlerinizden eksik etmemeniz gerektiği gibi, her zamanki yediğinizden daha fazla yemeniz gerekir. Zaten emzirdiğiniz için çok çabuk acıkacaksınız. Fazla yeme ihtiyacınızı besin değeri yüksek yiyeceklerle giderin. Bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Süt içmeyi sevmiyorsanız, sütlaç, muhallebi, yoğurt şeklinde sütü tüketebilirsiniz.