biberonla beslemeEğer bebeğinizi emziriyorsanız ve sütünüz yetersiz geliyorsa muhtemelen yaptığınız bazı yanlışlar anne sütünüzün azalmasına neden olmuş olabilir. Genelde anne sütün azaltan etkenler aşağıda belirtilmiştir. Bunlara dikkat ederek aslında anne sütünü artırmak için de bir adım atmış olursunuz.

Bebeği mamayla beslemek

Emzirme döneminde bebeğin sürekli veya arar ara mamayla beslenmesi anne sütünü azaltan bir etkendir. Çünkü anne sütünün artırılması için bebeğin düzenli olarak emzirilmesi gerekir. Düzenli emzirilme yapılmadığı zaman anne sütü üretimi yetersiz olur.

Emzirme sıklığının az olması

Anne sütünü azaltan diğer bir etken emzirme sıklığının seyrek olmasıdır. Normalde yeni doğan bebekler orta ama 3 saatte 1 defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bu düzendeki bir emzirme sıklığı annenin süt üretimini de artırır. Tam tersinde ise emzirme sıklığının seyrek olması süt üretimini azaltır.

Bebeği kısa süreyle beslemek

Bebeği kısa süreyle beslemek sütü üretimini olumsuz etkileyen bir faktördür. Örneğin bebeğin 5 dk süreyle emzirme kısa bir emzirme süresidir. Bu hem bebeğin yeterince beslenmesini önler hem de süt üretimini engeller. Süt üretiminin iyi olması için bebeği yeterince emzirmek gerekir. Bu da 20 dk kadar bir süre alabilir.

Bebeğin emzik kullanması

Her bebekte olmasa da bazı bebeklerde sürekli bebeğe emzik vermek bebeğin annesinden emme içgüdüsünü biraz olumsuz etkileyebilir. Emzik emmeyle vakit geçiren bebek emme duygusunu biraz bastırdığı için annesinden emme konusunda uzun bir çaba göstermeyebilir. Bu da anne sütünü azaltabilir.