anne sütünü artıran öneriler

anne sütünü artırmak için yapılacaklar anne sütü nasıl artırılır anne sütü tavsiyeleri anne sütünü bollaştırmak için gıda


Anne sütünüzü nasıl artıracağınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman doğru adrestesiniz. İşte anne sütünü artıracak tavsiyeler.

Anne sütünün üstünlüğü tartışılmaz. İlk 4-6 ayda anne sütü, bebek için gerekli tüm besinleri içerir ve beraberinde başkaca bir gıda verilmesi gereksizdir. Emzirme, anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını sağlayan psiko-sosyal ortamı yaratır.

Anne sütünü artırmak ilk önce annenin psikolojisinin iyi olmasıyla ilgili bir durumdur. Stressiz ve mutlu bir loğusalık bebeğe duyulan sevgiyle birleşince, anne sütü çok rahat oluşur. Dengeli beslenmeyi ve yeterli sıvı alımını ihmal etmemek kaydıyla…

■ İlk altı aylık dönemde sadece anne sütü yeterli olur. Bu temel ilkeye tüm kişileri inandırmak çok önemlidir. Anne adayı anne olmaya karar verdiği andan itibaren eşi ile birlikte doğacak yavrusuna ilk 6 ay boyunca kendi memesinden besleyeceğine inanmalı ve güvenmelidir. Böylece kendini süt vermeye hazırlamış olur. Beyinden süt salımını sağlayan merkezlerde bu duruma hazır vaziyete gelmiş olur.

■ Doğumun olacağı gün anne ve baba birlikte doğumhanede hazır olurlarsa, anne sütünün artırılmasını sağlayan önemli bir adımı atmış olacaklardır.

■ Bebek doğduğu dakikalar içinde annesinin göğsüne konursa süt salgılayan bezler hemen aktif duruma geçer, beyinden gelen emirle hem süt yapımı artırılır ve salgılanmayı sağlayan tüm sistemler faaliyete geçer.