anne sütü ile ilgili yanlış bilinen bilgiler


Anne sütü ve emzirme ile ilgili halk arasında doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. İşte anne sütü hakkında bilmeniz gereken gerçekler bebeksayfasi.com’da.

Ebru Gülsel, anne sütünü arttırmanın etkili ve basit yöntemlerinden söz ediyor…

– Anne sütü emzirdikçe artar. Artırmanın en etkin ve basit yöntemi, emzirmeye devam etmektir.

-Doğumdan sonraki ilk yarım saat hayati önem taşır. Bebek ilk doğduğunda açtır. Ancak yarım saat sonra uykuya dalar. Bu yarım saat içinde emziren annenin, süt üretme ve emzirme mekanizması harekete geçer ve hızla çalışmaya başlar. Bu da annenin süt üretimini geleceğe yönelik biçimde önemli ölçüde artırır. Dolayısıyla doktorlar ve anne, bebeğin bu yarım saat içinde emzirilmesi konusunda hazırlıklı olmalıdır.

– Beslenmeye dikkat! Anneler günde 4 kez, öğün atlamadan yemek yemeli. Özellikle yeterli miktarda demir alındığından emin olunmalı.

– Doğru emzirme tekniği kullanılmalı. Bebek kucakta yanlış tutuluyorsa veya meme başı çocuğun ağzıyla doğru şekilde temas etmiyorsa, anne de bebek de bazı sorunlar yaşayabilir.

– Emzirme bebekle anne arasındaki en özel bağlardan birisidir. Annenin moralinin yüksek olması ve bebek ile içten bir bağ kurabilmesi için iyi niyetle söylense dahi, Acaba sütün yetiyor mu? veya Acaba sütün yarıyor mu? gibi yorumlar yapılmamalı.

Doğru ve yanlışlar

Yanlış: Küçük göğüslü annelerin sütü az olur.
Doğru: Süt miktarı meme boyutu ile ilgili değildir.