Emzirme sorunları bebeklerde meme reddetme bebeğin memeyi reddetmesi bebeğim emmek istemiyor bebeğim memeyi reddediyor bebeklerde memeyi reddetme nedenleri bebeklerde emmeme nedenleri 2 aylık


Bebeğim güzel bir şekilde meme emiyordu, son sekiz saattir emmeyi reddediyor. Sütümle ilgili bir sorun olabilir mi?

Bir şeylerin ters gittiği kesin ama sorun acaba sütten mi kaynaklanıyor? Geçici olarak memenin reddi görülebilir ve her zaman belli bir nedeni vardır. En sık görülenler şunlardır.

Annenin yedikleri. Son zamanlarda bol bol sarımsaklı ve baharatlı yiyeceklere mi yöneldiniz?Ya da lahana ve benzeri gibi güçlü bir tat ve kokuya sahip şeyler mi yiyorsunuz? Bebeğiniz baharatlı veya ağır kokulu yiyeceklerinizi protesto ediyor olabilir. Bebeğinizi neyin rahatsız ettiğini anlayıp emzirmeyi kesene kadar onu yemeye ara verin.

Burun tıkanıklığı. Burnu tıkalı bebekler meme emerken ağızlarından nefes alamayacaklarından meme emme yerine soluk almayı tercih ederler. Burun aspiratörü veya burun damlası kullanarak burnu açın.

Diş çıkarma. Bebekler beş veya altıncı ayakadar diş çıkarma problemi yaşamasalar da bazıları daha erken diş çıkarırlar ve iki aylık bir bebek de diş çıkarabilir. Ernzirildiğinde bu bebeklerin şişmiş damaklarına basınç uygulanacağından emzirme ağrılı hale gelebilir. Emmemenin nedeni diş çıkarmaysa bebeğiniz heveslememenize yaklaşır, ama acı nedeniyle emmeyi bırakır.

Kulak ağrısı. Kulak ağrısı çeneye yayılır ve meme emerken durum daha da kötüleşebilir.

Pamukçuk. Bebeğinizin ağzında pamukçuk (mantar) varsa emzirme ağrılı olabilir. Meme ucu çatlaması sebebiyle bu enfeksiyonun size geçmesini engelleyin.