Bebeği memeden kesmek bebek memeden nasıl kesilir kademeli memeden kesme emzirmeyi bırakmak emzirmeyi kesmek emziren anne psikolojisi 11 aylık bebeklerde emzirme 11 aylık bebeklerde


Kademeli olarak emzirmeyi kesmek birçok istenmeyen problemi engelleyebilir. Örneğin çocuğunuz çok fazla emiyorsa ve siz aniden keserseniz, göğüslerinizde çok daha fazla bir şişmeyle karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle olursa bir kısım sütü kendiniz sağmalısınız, fazla yapmaktan kaçının zira fazla yaparsanız süt yapımını da uyarırsınız.

Kademeli kesmek size olan duygusal etkiyi hafifletir, ama tamamen ortadan kaldıramaz. Menturasyon, hamilelik, doğum ve loğusalık gibi emzirmeyi bırakmakta hormonal bir karışıklığa yol açar. Bunun sonucu olarak, hafif depresyon, huzursuzluk ve ruh halinde sallanmalar olabilir. Bütün bu olaylar, eğer başka çocuk sahibi olmayı planlamıyorsanız, çocuğunuzla olan bu çok özel ilişkiyi kaybetmenizin vereceği üzüntü ile daha da şiddetli olabilir.

Tamamen emzirmenin bırakılışından birkaç hafta sonra göğüsleriniz sütten arınmış görünür. Halen ufak miktarlarda süt sağabiliyorsanız buna sakın şaşırmayın. Çünkü bir sene sonra bile halen biraz süt gelebilmesi son derece normaldir. Göğüslerinizin büyümesi küçülmesi ve genetik faktörler veya emzirmeye bağlı daha az dik oluşu zamanla normale dönecektir.

Özellikle sütün fazla olduğu ilk aylarda emzirmeyi kesmek zorunda kalmak, anne için çok daha ciddi rahatsızlıklar yaratabilir. Kademeli bırakmaya oranla çok daha büyük bir riskle, göğüsler çok fazla şişer, ateş olur, grip benzeri tablo oluşur. Enfeksiyon ve diğer ciddi komplikasyonlarla karşılaşma riski çok daha fazladır. Sıcak kompres ve/veya sıcak duş ile aspirin kullanımı şişen göğüslerden kaynaklanan ağrıları azaltabilir. Sıvı alımını da azaltmak süt miktarının azalmasına yardımcı olabilir.