Emzirme bebeklerde beslenme düzeni bebeklerde beslenme programı bebek hangi sıklıkta emzirilmeli bebek ne sıklıkta emzirilmeli bebek hangi aralıklarda emzirilmeli 1 aylık 1 aylık bebek


Küçük kızımı sürekli emziriyorum. Her zaman duyduğum dört saatte bir besleme düzeni galiba doğru değil.

Ne yazık ki bebeğiniz bu dört saatlik beslenme düzeninden haberdar değil ve özellikle ilk aylarda sürekli emiyor. Ne zaman açlık duysa emmek isteyecektir . En azından şimdilik sürekli emmesine izin verin. Üç-dört saatte bir beslenme programları biberonla beslenen bebekler için geçerlidir ve buna genelde uyum gösterirler.

Meme emen bebekler ise bundan daha fazla besine ihtiyaç duyarlar. İlk olarak, anne sütü biberonla verilen mamadan daha hızlı sindirildiğinden kısa süre sonra yeniden acıkma söz konusudur. İkincisi, sürekli emzirme süt rezervinizi artırmanıza yardım eder.

İlk haftalarda bebek ne kadar isterse o kadar emzirin. Fakat bebeğiniz üç haftalıkken her saat emzirilmek istiyorsa doktorla beraber kilo artışının normal olup olmadığını tartışın. Gelişimi iyiyse kendi durumunuza bakın. Saat başı emzirmek hem sizin için fazladan bir duygusal yük, hem de fiziksel yüktür; sonunda meme uçlarınızın ağrımasına ve yorulmanıza neden olur. Bunların ikisi de sizin için iyi değildir ve uzun süre uyuması ve yine uzun süre uyanık olup memeden başka şeylerle ilgilenmesi gerekir.

Süt rezervinizin yeterli olduğunu hesaba katarak bebeğinizi bir beslenme düzenine alıştırabilirsiniz. Beslenmeler arasındaki süreyi uzatmaya çalışın (bebeğinizin geceleri daha iyi uyumasını sağlayacaktır). Bebek beslendikten yarım saat sonra ağlamaya başlarsa onu besleme telaşına kapılmayın. Hala uykusu varmış gibi duruyorsa emzirmeden uykuya dalmasına yardımcı olun.