bebeklerde deri hastalıkları cilt hastalıkları“Bebeğin her ağladığında doktora giderseniz, işiniz iş.” der, panik yapan yeni annelere anneleri… Aslında birazda haklılar onların tecrübelerini dinleyerek ama en çok da uzmanlara kulak vererek doktora ne zaman gidip gitmeyeceğimize karar vermeliyiz. Hangi durumların normal hangi durumların anormal olduğunu Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı’ya sorduk.

Makattan ölçüm, iç vücut ısısına en yakın ve en güvenilir ölçümdür.
Ateşin yükselmesi, hırıltının artması, solunum kaslarında içe doğru çekilmelerin görülmesi ve solunum hızının arttığının fark edilmesi durumunda en kısa sürede çocuk doktoruna gidilmelidir.
Hastalık tespitinde şikayetlerin hasta tarafından ifade edilmesi, doktor ve aile açısından yol gösterici olurken, bebeklerde çok daha dikkat ve gözlem gerektirir. Ağlama ve huzursuzluk açlık ve uykusuzluk belirtisi olabildiği gibi, hastalık habercisi de olabilir. Aileler bu noktada hassas davranmalı, gerektiğinde doktora başvurmalıdır.

Ateş: Ateş çoğu zaman hastalıklarda altın standarttır. Bebeklerde ateş ölçümü; koltuk altı, makat, kulak ve dil altı yoluyla yapılabilir. Koltuk altından ölçülen vücut ısısının normal değeri 36,5-37 C’dir. Makattan ölçüm, iç vücut ısısına en yakın ve en güvenilir ölçümdür. Makattan ölçümde 38 C’nin üzerindeyse çocuk ateşli sayılır. Makattan 39 C ve koltuk altından 38 C altındaki ateşlerde giysileri çıkarma, ateş düşürücü (parasetamol, ibuprofen) kullanabilirsiniz.

ANCAK 1-2 SAAT İÇİNDE DÜŞMEYEN ATEŞTE VE 6 AYDAN KÜÇÜK BEBEKLERDE MUTLAKA EN KISA ZAMANDA DOKTORA GİTMEK GEREKİR. Ateş sıklıkla enfeksiyonla birliktedir, bununla birlikte her enfeksiyon hastalığında bebeklerde ateş olmayabilir. Sadece huzursuzluk, ağlama ve az kilo alma ile kendini gösterebilir. Virütik enfeksiyonlarda ateş daha azdır. Diş çıkarma dönemlerinde en fazla 37.7 C koltuk altı ateşi görülebilir, yenidoğanın ilk günlerinde anne sütü-mama alımı yetersiz olan bebeklerde de ateş görülebilir. (Dehidratasyon ateşi).